| WaterlooGirl a întrebat:

Fetelor, am si eu o problema......azi de dimineata m-am trezit cu niste pete maronii pe lenjerie,nu mi-avenit menstruatia nici odata, nu am avut dureri,crampe, doar m-a usturat zona aceea putin. Credeti ca mi-ar putea veni?
P.S. Am 14 ani si credeti ca voi slabi daca imi vine? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil asta este inceputul primei menstruatii. Extrem de rar prima menstruatie este precedata de crampe sau dureri. Probabil simplu fapt ca vei avea menstrtuatii nu te va ajuta sa slabesti.

3 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Stai asa, pe lenjeria de pat? Daca pe aia verifica mai bine sa nu fie vreo pata de mancare sau orice altceva. Daca-i pe lenjeria intima s-ar putea sa-ti fi venit menstruatia, la 14 ani e normal. E normal sa fie maro si sa nu simti nimic la inceput. In primele luni o sa fie neregulata, adica nu pe aceeasi data, dar de la un timp o sa se regleze. Daca ai dureri poti sa iei un algocalmin ca-ti trece cam intr-o ora, in timpul asta stai in pat si incalzeste-te bine in zona in care te doare. Nu cred ca o sa slabesti, eventual o sa ti se mai schimbe putin caraterul (in afara de schimbarile fizice), dar cam atat. Apropo, poti sa mai citesti de aici http://www.noifetele.ro/main/home.php
Bafta

| lunathemoon a răspuns:

Da cred cA ti-a venit. nu cred ca vei slabi! e dor 2 zile in continu si apoi sto! dar tine minte data de azi! caci si luna viitoare iti va veni tot in 11!

| Redistofelic a răspuns:

Hello. Da, e foarte probabil, însă poate îţi va veni în câteva luni. Nu, nu vei slăbi, n-are nicio legătură. În perioada aceea pierzi din fier şi din proteine, deci va trebui să te hrăneşti sănătos, să mănânci carne de peşte sau de pui, iar în cazul în care eşti vegetariană, poţi înlocui proteinele din carne cu mazăre, spanac şi fasole (şi multe fructe, normal). Sper că te-am ajutat! Hug.