| KinG_5058 a întrebat:

ma puteti lamuri si pe mine cum e treaba cu profilurile liceelor? eu stiu ca sunt 2 mari:uman si real. realu parca e cu mate-info si mai ce? iar la uman stiu doar de filologie. daca imi puteti spune si ce profil mi s-ar potrivi.ma descurc mai la toate dar imi plac geografia, engleza, romana asa si asa.si biologia dau fundita cui ma lamureste

Răspuns Câştigător
| ancu_6221 a răspuns:

Uman si real nu sunt profile din cate stiu tipuri sau ramuri ceva de genul asta...si intr-adevar la real e mate-info, chimie-biologie(stiinte ale naturii) si ramura uman: filologie, stiinte sociale...
daca iti place geografia si engleza ai putea da la filologie dar se face si multa romana franceza, putina mate, daca iti place biologie, fizica, chimie poti da la stiinte ale naturii si daca iti place mate, la mate-info, dar in clasa a11-a este foarte greu la mate-info, trebuie sa faci multa pregatire la mate.eu sunt la stiinte ale naturii si este destul de bine, fac de toate, in special biologie 2 ore 1 ora optional, chimie 2 ore, fizica 3 ore, mate 4, romana4, engleza, franceza 2 ore pe saptamana, nu este foarte greu, nici prea usor.am o prietena mai mare cu 2 ani la mate info, deci e in clasa a11a la mate-info si vrea sa se transfere pentru ca e grea materia la mate si info si nu numai...
depinde si ce vrei sa urmezi mai departe, eu mi-am propus sa merg la medicina, de aceea am si dat la stiintele naturii, tu poti da la mate daca vrei sa mergi mai departe in IT(calculatoare) sau stiinte ale naturii-medicina, filologie-avocat, educator, la litere...
mult succes!