| Geo567 a întrebat:

(Ba vedeti ca am scris un roman, dar sa-ti dea Dumnezeu sanatate daca il citesti pe tot). Sunt in clasa a 8-a si am o problema. Nu stiu la ce profil sa ma duc. Nu pot spune ca imi place vreo materie in special sau ca am o inclinatie aparte. Totusi, am fost la olimpiada la biologie, insa nu vreau sa ma fac medic si nici laborant sau cercetator, iar daca m-as duce la filo, unde stiu ca nu se face bio mai deloc, as avea-o pe profa pe care o am si acum, deci m-ar pregati suplimentar si tot m-as duce pe la olimpiada. Daca m-as duce la stiinte/mate-info, as face biologie, asa ca fie ca ma duc la real sau uman, tot o sa fac biologie destula, chiar daca nu am intentia de a ma face medic. In rest, celelalte materii sunt neutre, as putea sa zic. La romana sunt ok, nici nu imi place in mod deosebit, nici nu imi displace; pot spune ca ma descurc foarte bine la limba straina, in special engleza, geografia nu imi prea place dar nu m-ar deranja daca as avea-o in orar in continuare, la fel si istoria. Fizica nu imi prea place..mai deloc, dar sincera sa fiu, asta e probabil si din cauza ca nu am prea invatat la fizica laughing, iar chimia..eu una nu stiu o multime de informatii de baza ale chimiei nu pentru ca nu le-am invatat ci pentru ca profa nu a prea fost pe la ore... deci practic nu prea stiu cum e chimia si nici cu ce se mananca laughing. Informatica am facut putina, prin a 5-a si a 6-a, dar mi s-a parut cam grea si nu stiu daca m-as descurca in liceu cu ea, pentru ca nu stiu cum e in liceu. Am lasat la urma ce era mai important... matematica laughing. Deci, matematica e materia pe care nu pot spune ca o indragesc, dar exact ca si in cazul romanei, nici nu pot sa spun ca o urasc. Singurul lucru care ma chinuie pe mine la matematica e cantitatea. Nu cantitatea de informatii si formule, ci cantitatea de teme pe care o am si de care stiu ca nu am nicio sansa sa scap la liceu. Acum, eu nu stiu cum e matematica de liceu. Am 5 ore de mate pe saptamana, ceea ce e totusi cam obositor, deci nu stiu daca as putea sa rezist la liceu cu mai mult de 5 maxim 6 ore pe saptamana (am inteles ca se fac si 7 la mate-info). Daca ar fi matematica de liceu asemanatoare cu cea din gimnaziu, atunci eu as fi ok cu ea, dar am inteles ca ce ai facut in gimnaziu la mate nu prea mai are nicio treaba cu faci la liceu. Deci nu stiu ce ma asteapta. Si mi s-a zis ca "e greu la mate-info", insa cei ce mi-au zis asta erau de pe la alte profile laughing. Daca as fi la filologie, nu ar fi rau. M-ar deranja ca dau teza la limba latina, pe care o am cam varza in cap, dar in vacanta de vara daca chiar vreau as putea sa o indrept, ca e materie putina. Probabil la cate ore de romana as avea la filo, as visa numai comentarii si arta si semnificatii si emotii si Eminsescu si ce se mai face laughing (glumesc, desigur). Sper ca din orele alea de romana se face si gramatica, nu doar literatura. Nu ca nu m-as descurca la literatura, dar gramatica e totusi mai interesanta. As fi ok cu istoria si geografia si mi-ar placea engleza. Daca as fi la filo, nu as avea matematica (stiu ca ai la inceput dar am inteles ca e putina si cam degeaba ca nu isi dau profesorii interesul in mate la profil uman). Eu nu voi urma o meserie care sa implice matematica. Nu stiu deocamdata la ce facultate vreau sa dau, dar sunt destul de sigura ca nu ma voi face nici informatician, nici profesoara de mate, etc. Totusi, nu mi-ar placea sa nu am mate in orar. La filo e mai mult de tocit. Ei bine, sunt destul de buna la tocit laughing dar nu mi-ar placea (stiu ca am zis "placea" de cam foarte multe ori) doar sa tocesc. Insa daca m-as duce la mate-info, ar fi prea mult de gandit laughing, as avea o matematica prea grea si multa multa fizica, pe care nu o suport (dar din nou, nu stiu cum e fizica de liceu) si mi-ar mai si lipsi materiile umaniste. Avand in vedere romanul asta frumos, pot spune ca nu stiu la ce profil sa dau (acum realizez ca puteam sa scriu doar ultimele doua fraze laughing))) ).
(M-au pus astia de la TPU sa editez intrebarea inainte de a o posta ca cica am folosit prea multe "...")

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
La fel ca și tine nu am îndrăgit științele exacte, însă mi-a plăcut istoria și biologia, eu am fost la științe sociale! A fost ok pentru mine. Oricum în primii 2 ani respectiv a 9 și a 10-a vei face chimie, biologie, fizica și mate. Eu am făcut mate pana în clasa a 12 a dar nu a fost cine știe ce. Profilul e foarte lejer. Și chiar am învățat multe chestii, bineînțeles studiind pe cont propriu. Ai timp o grămadă! În liceu într-adevăr nu prea înveți prea multe, facultatea e complet diferita fata de liceu. Vei înțelege când vei ajunge acolo, asta în cazul în care vei dori sa dai mai departe.
Numai bine! Și multa bafta! Sper sa alegi ceea ce ți se potrivește și ceea ce îți place cu adevărat!

| Geo567 explică (pentru ANAHsneaman):

Mersi de raspuns!

3 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Incearca la stiinte sociale? Adevarul e ca oricum nu o sa inveti mare lucru in liceu decat daca inveti singura. Nu te astepta sa dai de profesori bine pregatiti care sa te invete ei ceva. Totul se bazeaza pe cat de mult vrei tu sa inveti.

Sfatul meu e sa dai la ceva usor, si intre timp poti invata singura casa tot ce vrei. Oricum, dupa liceu poti da la ce facultate vrei tu (asta presupunand ca te-ai pregatit individual pentru asta).

| Geo567 explică (pentru Rd79):

Mersi de sfat!