| florinrazvan a întrebat:

poate cineva sa-mi spuna povesti legende de groaza?

7 răspunsuri:
| Burlacu006 a răspuns:

Deci iti zic eu o poveste, erau doi tineri care sau mutat intro casa si au stat ei cam 1 an de zile si nimic nu s-a intamplat rolling on the floor

| ZigZagMTFK a răspuns:

Sper sa nu se supere cineva! happy
Bloody Mary:este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveștii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc. Se mai spune ca deseori, cand o invoci te poate rani grav sau chiar sa te omoare. Asta depinde de persoana care o invoca. Legenda spune ca Mary era singura la parinti, tatal ei fiind doctor.Intr-o noapte a gasit-o cu ochii deschisi si, cica, fara sa respire( moarta).La miezul noptii a sapat o gropa in gradina a pus-o pe Mary in cosciug si a ingropat-o in cosciug punanad o sfoara da care la suparafat a prins un clopot iar sfoara de un bat infipt in pamant.A prins clopotul ca daca cumva Mary era vie sa traga de franghie, clopotul sa sune iar tatal sau sa vina si sa o dezgroape.Mamaei a stat pe mormant si a plans in contiuu.Docturul, si-a dat seama ca o sa inghete asa ca a injectat-o cu somnifere, ea a adormit pe loc asa ca a dus-o in casa.Mary a tras de sfoara si clopotul a inceput sa bata dar nimeni nu a auzit-o.De dimineata cand tatal ei s-a dus la mormantul ei din curte a vazut batul cu clopot daramat a inceput sa sape cand a deschis cosciugul Mary era moarta si avea mainile pline de sange dar, nu mai avea unghii, ele era prinse de capacul cosciugului pe interior.
Cine a fost de fapt Bloody Mary!?
Aici avem mai multe variante!
1.Era o femeie insarcinata in rochie de mireasa.Ea trebuia sa se casatoreasca, dar a asteptat atat de mult, si ginerele nu a mai venit.Era atat de suparata incat nu mai manca, nu mai iesea din casa, plangea tot timpul, si pana la urma a murit de durere(normal ca si copilul).

2. Se spune ca era o fata care a intrat in coma 3 zile. tatal ei fiind doctor a hotarat sa o ingroape dar pentru orice eventualitate a legat de mana ei o sfoara si sfoara aceea a scos-o prin mormant si ia legat la capat un clopot ca in caz ca se va trezi va misca mana si se va auzi clopotul.Maicasa 3 zile stat langa mormant sperand sa se miste clopotul dar intro seara taicasu i-a spus ca nu mai exista sanse si sa se duca la culcare... femeia asa a facut iar dimineata cand s-a dus la mormant a vazut clopotul cazut. A dezgropato si sicrie era ea plina de sange cu urmele unghiilor lasate pe capacul sicriului.

Invocare: Te duci in fata oglinzii aprinzi lumanari, te rotesti si spui de 3 ori "BLOODY MARY " si cica te va speria si vei sta in coma 3 zile ( la fel ca ea) si dupa aceea vei muri.

3.Bloody Mary sau Mary Worth este o legenda care a trait acum 50 de ani si a murit intr-un tragic accident de masina cand aceasta era cu copilul ei. Dupa moartea ei ea a ramas un spirit ratacitor care bantuia oameni din toata lumea, daca te duci noaptea la ora 00:00 fix, inchizi usa la baie si te uiti in oglinda, si rostesti de 3 ori cuvantu-l Bloody Mary sau Mary Worth aceasta va veni in mai multe ipostaze cu copilul ei tinandu-l la brat plin de sange, daca aceasta nu vine in acea noapte cand ii rostesti numele aceasta va veni in 12 zile si te va omora chiar daca e ziua sau nu.Ea a trait in America si canta muzica folk, se spune ca la viata ei ea era o tar.

4.În unele legende Bloody Mary este asociată cu Regina Maria I, cunoscută în istorie drept „Maria cea sângeroasă", datorită uciderii a cateva sute de Protestanţi. Viaţa reginei a fost marcată de câteva avorturi spontane sau sarcini false. Dacă Maria I ar fi născut un copil, acesta ar fi fondat o succesiune Romano-Catolică şi ar fi continuat persecuţiile religioase ale mamei sale şi după moartea ei. Unele speculaţii spun că avorturile au fost provocate. Ca urmare, unele poveşti spun că regina ar fi înnebunit din cauza pierderii copiilor săi.

Ritual:
Ritualul chemarii lui Bloody Mary este, in general, cam acelasi:intr-o camera intunecata [baie, camera], in fata unei oglinzi marginite de lumanari aprinse " apelantul trebuie sa-i rosteasca numele de 13 ori.
Intonatia apelurilor este crescanda- de la implorare pana la strigat.La fiecare strigare,oglinda trebuie privita intens. Dupa cum indica unele ritualuri cel care apeleaza trebuie sa se invarteasca pe loc sau sa-l apeleze cu cuvintele : "Mary,te detest",Mary, vino la mine!" sau "Mary, eu ti-am ucis fiul!"
In urma acestei ultime modalitati de apel, cel care o cheama trebuie sa fie foarte atent, pentru ca spiritul l-ar putea ataca violent.
Cazuri sangeroase:
In anii 90, o americanca intre doua varste,celibatara,a decis sa puna capat acestor speculatii si a apelat spiritual.A doua zi, a fost gasita zacand in usa baii, cu un cutit infipt adanc in spate.
O tanara frantuzoaica a incercat si ea efectele chemarii, dar aparitia din oglinda a speriat-o atat de tare incat s-a impiedicat, rupandu-si un picior.

~ Din folclor, la universitate~

Se spune ca, acum aproape 100 de ani, o femeie numita Mary a avut un accident teribil.A decedat in urma hemoragiei ranilor care au desfigurat-o, ultima imagine a fetei sale obligand-o la chinuri groaznice.De atunci, spiritul ei diabolic bantuie mai ales in lumea oglinzilor, dorind sa-i ingrozeasca pe toti cei care sunt in viata.Prezenta fantomatica a lui Bloody Mary a fost atat de luata in serios incat, in 1978, folclorista Janet Langlois a scris un eseu despre acest spirit,bazandu-se si pe datele furnizate de elevii unei scoli catolice despre fantoma unei femei despre care invatasera la cursuri, numita Mary Whales.

Legenda urbana, avand-o ca protagonista pe Bloody Mary, constituie si obiectul de studiu principal al mai multor cursuri din universitatile americane, reprezentand nu doar un crampei din istoria culta a SUA, ci si puterea supersitiilor care rezista si in prezent pe pamant american.

THE EHD!

| Georgy090 a răspuns:

Adesea confundată cu numele celebrei băuturi alcoolice pe bază de votcă, suc de tomate şi condimente, Bloody Mary, despre care legendele spun că ar fi Fecioara Maria sau una dintre reginele Angliei, le apare în oglindă acelora care o apelează după un ritual anume, sub forma unei femei palide, cu faţa şi pieptul pline de sânge. Variantele acestei legende sunt nenumărate, dar subiectul este prezent în toate povestirile de groază care animă focurile de tabără ale elevilor americani din campusurile de vară.

Bloody Mary atacă dincolo de oglindă…

Există multe modalităţi de a chema spiritul lui Bloody Mary, considerat a fi unul dintre cele mai receptive la apelurile celor vii. Dar şi unul foarte periculos, dat fiind faptul că apariţia sa nu se limitează la suprafaţa oglinzii. Multe istorisiri menţionează că spiritul a sărit la cei de dincolo de oglindă, provocându-le răni serioase pe faţă.

Ritualul chemării lui Bloody Mary

Ritualul chemării lui Bloody Mary este, în general, cam acelaşi: într-o cameră întunecată (baie, cămară), în faţa unei oglinzi mărginite de lumânări aprinse, „apelantul" trebuie să-i rostească de 13 ori numele. Intonaţia apelurilor este crescândă – de la implorare până la strigăt. La fiecare chemare, oglinda trebuie privită intens. După cum indică unele ritualuri, cel care cheamă spiritul trebuie să se învârtească pe loc sau să-l apeleze cu cuvintele: „Mary, te detest!", „Mary, vino la mine!" sau „Mary, eu ţi-am ucis fiul!" În urma acestei ultime modalităţi de apel, cel care o cheamă trebuie să fie foarte atent, pentru că spiritul l-ar putea ataca violent.

Cazuri sângeroase

În anii ’90, o americancă între două vârste, celibatară, a decis să pună capăt acestor speculaţii şi a apelat spiritul. A doua zi, a fost găsită zăcând în uşa băii, cu un cuţit înfipt adânc în spate.

O tânără franţuzoaică a încercat şi ea efectele chemării, dar apariţia din oglindă a speriat-o atât de tare încât s-a împiedicat, rupându-şi un picior.

Din folclor, la universitate

Se spune că, acum aproape o sută de ani, o femeie numită Mary a avut un accident teribil. A decedat în urma hemoragiei rănilor care au desfigurat-o, ultima imagine a feţei sale obligând-o la chinuri veşnice. De atunci, spiritul ei diabolic bântuie mai ales în lumea oglinzilor, dorind să-i îngrozească pe toţi cei care sunt în viaţă. Prezenţa fantomatică a lui Bloody Mary a fost atât de luată în serios încât, în 1978, folclorista Janet Langlois a scris un eseu despre acest spirit, bazându-se şi pe datele furnizate de elevii unei şcoli catolice despre fantoma unei femei despre care învăţaseră la cursuri, numită Mary Whales.

Legenda urbană, având-o ca protagonistă pe Bloody Mary, constituie şi obiectul de studiu principal al mai multor cursuri din universităţile americane, reprezentând nu doar un crâmpei din istoria cultă a SUA, ci şi puterea superstiţiilor care rezistă şi în prezent pe pământ american.

Cine a fost Bloody Mary?

Unii specialişti în paranormal spun că Bloody Mary ar fi de fapt chiar Fecioara Maria, care vine în persoană să-i avertizeze pe profani că nu este bine să se joace cu numele ei sau al Fiului său, Iisus Hristos. Dar câţiva o văd ca fiind chiar una dintre reginele Angliei, de a cărei domnie sunt legate mai multe crime, la Curte.

Alţi istorici sunt de părere că spiritul aparţine unei vrăjitoare arse de vie de nişte săteni englezi, acum câteva veacuri, şi care se răzbună pe „apelant" de fiecare dată când numele ei este rostit în deşert. O altă variantă, mai recentă, spune că fantoma este cea a unei femei decedate împreună cu fiul ei în urma unui accident de automobil, provocat de un şofer neatent, care le-a lovit maşina. Şoferiţa moartă a decis să bântuie pe veci oglinzile celor agresivi în trafic, pentru a se răzbuna pe conducătorul auto care a ucis-o pe ea şi pe copilul ei.

Mary era era o fetita in varsta de 10 ani, singura la parinti, tatal ei fiind doctor.Intr-o noapte a gasit-o cu ochii deschisi si, fara sa respire.La miezul noptii a sapat o gropa in gradina a pus-o pe Mary intr-un cosciug si a ingropat-o in pamant punanad o sfoara de care la suparafata prins un clopot iar sfoara de un bat infipt in pamant.A prins clopotul ca daca cumva Mary era vie sa traga de franghie, clopotul sa sune iar tatal sau sa vina si sa o dezgroape.Mama ei a stat pe mormant si a plans in continuu.Docturul, si-a dat seama ca o sa inghete asa ca a injectat-o cu somnifere, ea a adormit pe loc asa ca a dus-o in casa.Mary a tras de sfoara si clopotul a inceput sa bata dar nimeni nu a auzit-o. Dimineata cand tatal ei s-a dus la mormantul ei din curte a vazut batul cu clopot daramat si a inceput sa sape cand a deschis cosciugul Mary era moarta si avea mainile pline de sange dar, nu mai avea unghii, ele era prinse de capacul cosciugului pe interior.

| ZigZagMTFK a răspuns (pentru Georgy090):

rolling on the floor) ai scris tot despre Bloody Mary laughing)

| Georgy090 a răspuns (pentru ZigZagMTFK):

Dalaughing)) dar eu am mai pus o povestetongue

| ZigZagMTFK a răspuns (pentru Georgy090):

:o

| Georgy090 a răspuns (pentru ZigZagMTFK):

Ultima parteloser