| cristi4270 a întrebat:

Spuneti-mi va rog daca este Intel core i3 cu patru nuclee?

ca vreau sa-mi iau un procesor si mi s-a zis ca este Intel core i3 quad core.

Oare este adevarat happy?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Intel core I3 are 2 nuclee si deci nu este Quad Core (4 nuclee). Ca exemplu I5/I7 este Quad Core.

Dac te uiti in Task Manger la Performance o sa vezi patru ferestre ca si cum ar avea 4 nuclee, insa ti se afiseaza 4 pentru ca noua generatie de procesoare de la Intel, in cazul tau i3, au 2 nuclee fizice si 2 nuclee virtuale (poate rula 4 sarcini simultan); datorita tehnologiei Hyper-Threading (ceea ce inseamna ca sistemul de operare adauga inca 1 procesor virtual pentru fiecare nucleu).
La un procesor Quad Core o sa ai 8 ferestre in Task Manager (4 fizice si 4 virtuale).

Bafta!