| CheetahQueen a întrebat:

URGENT! Cum sa ma pregatesc pentru teza la matematica? Este maine iar eu nici macar nu m-am apucat de invatat si nici nu stiu mare lucru.Nici macar nu am obiectele necesare pentru dat teza.Ce sa fac? Cum sa invat cat mai repede si sa retin multe lucruri.

Răspuns Câştigător
| JustSomebody a răspuns:

Buna.In primul rand trebuie sa iti pastrezi calmul si sa te relaxezi pentru ati pregati mintea pentru invatat. Apoi, incerca sa urmezi acesti pasi:
1 Achizitioneaza obiectele necesare adica pixuri, stilouri, foi A4 si tot ce iti este necesar.
2 Bea un pahar cu apa si incepe sa repeti teoreme, sa te uiti peste exercitii si sa exersezi probleme. Unde nu intelegi intreaba-ti prietenii, parintii, vecinii sau pe orice ce te poate ajuta.Nu invata mecanic, ci logic.gandeste-te ca totul va fi bine.Citeste fiecare enunt, judeca-l si fa calcule logice.
3 Dupa ce ai invatat logic multe ore ( probabil ca nu ai reusit sa retii si sa intelegi totul dar nu te panica), asigurati un somn linistit
4 Dimineata, mai repetati exercitiile importante deoarece dimineata creierul tau este cel mai odihnit.
5 Mergi, dai teza, o treci si zambestihappy. Probabil ai o schita din clasa care iti spune cam ce fel de exercitii sunt necesare pentru examen, deci nu trebuie sa memorezi toata cartea.Trebuie sa intelegi ceea ce faci.Nu trebuie sa te panichezi, iar cand dai teza sa ai un ceas cu tine ca sa mai vezi din cand in cand cat timp mai ai, dar nu exagera cu verificatul timpului pentru ca asa te vei panica.Relaxeaza-te si exercitiile pe care nu le stii(desi nu ar trebui sa fie o problema caci ai invatat in ziua anterioara), lasa-le la urma si nu iti pierde timpul cu ele caci trebuie sa le faci si pe celelalte si poate pe celelalte le stii.Succes multhappyBye