| gamerITgamer a întrebat:

Sallut TPU, am si eu o intrebare pentru voi daca nu va suparati: sunt pasionat de jocuri si pe viitor as dori sa ma initiez in domeniul IT mai cu seama in: Gaming ( Game Programmer ), nu sunt AS la matematica, fizica am note de 7-8-6//sunt clasa a-10-a, la info am numai 9-10, stiu bine limbajul C++ / C iar acum invat C# si Java...as vrea daca ma puteti ajuta la un subpunct, matematica, fizica...am sa va dau un site, ce ar vrea de exemplu compania RockStar doar un exemplu: https://www.rockstargames.com/jobs/position/cea780b66180 dd1304f8 60c4f716eb3e/rockstar-toronto, este doar un exemplu dar la ce se refera subpunctul: Solid math skills;, adica trebuie sa stiu notiunile de baza: algoritmica, trigonometrica, functii..sau toata matematica ca un profesor de matematica..cine ma poate ajuta..cu aceasta intrebare si daca este vreun rost si mai alea,, sanse" ca un roman/copil ca mine sa visez sa devin: Game Programmer / sau daca este doar un vis. dau funda cel mai bun raspuns multumesc mult / astept raspunsuri complexe nu 2 randuri! multumesc mult! funda

Răspuns Câştigător
| HeliosMetal a răspuns:

Mda, asta ar fi partea mai grea, asta reprezinta una dintre partile esentiale in crearea unui joc video, cea mai mica greseala poate strica totul, de aceea trebuie sa te descurci la matematica, adica ecuatiile sa nu-ti creeze o problema. Pe de alta parte daca ai talent la desen ai putea fi designerul, tu creezi spatiul de joc, accesibilitatile acestuia sau grafica.Un programator de jocuri este o meserie seroasa, nu este chiar atat de simplu pe cat se lasa sa se vada, insa daca ai vointa nu va reprezenta o problema.

1 răspuns:
| TzrM a răspuns:

Normal că are rost să visezi la aşa ceva şi să faci şi ceva ca acel gând să îşi schimbe statutul de vis. Nu are legătură că este România atâta timp cât înveţi şi laşi deoparte activităţile care îţi mănâncă timpul fără să înveţi nimic. La matematică nu că trebuie să ştii totul ca un profesor de matematică, aici rămâne de discutat dacă acel profesor a repetat de foarte multe ori sau chiar a înţeles, contează mai mult să înţelegi matematica şi toate teoriile şi teoremele, mai ales şmecheriile matematice cărora trebuie să le găseşti cheia.