| Razvan2201 a întrebat:

Salu TPU:Am facut vaccinul antitetanos acum 2 ani inca mai tine sau trebuie sa fac altul? Multumesc

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Dupa administrarea vaccinului, esti protejat de infectia cu bacteria Clostridium tetani, timp de 10 ani.
Daca l-ai facut acum 2 ani, inca mai esti protejat timp de 8 ani. Abia dupa aceasta perioada, daca doresti neaparat, poti face alt vaccin.

Daca dupa cei 10 ani, nu faci vaccinul, dar ai un accident care implica riscurile infectiei cu bacteria Clostridium tetani, vaccinul poate fi administrat si daca te prezinti imediat dupa incident la urgente/ambulatorul spitalului.

Multa sanatate!

| Bunddy a răspuns:

Stiu ca e valabil doar 6 luni.