| sebitzu99 a întrebat:

Salu TPU, Sunt la liceu clasa a IX a La MAte-INfo si am rasmas unu trecut repetent. As vreau sa stiu daca dupa ce termin liceul si daca iau BAC-ul pot sa mai intru la poilitie.(Am ramas repetent pentru ca nu am fost la scoala si am avut media scazut).

Dau funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, poţi candida la Academia de Poliţie sau la o Şcoală ( Postliceală ) de Agenţi de Poliţie!

"Capitolul II - RECRUTAREA ŞI SELECŢIA CANDIDAŢILOR PENTRU CONCURSUL DE ADMITERE LA FACULTATEA DE POLIŢIE ŞI LA FACULTATEA DE POMPIERI

Secţiunea 1 - Aspecte generale
Art. 6 -... (3) În vederea recrutării, candidaţii la concursul de admitere în Academie trebuie să îndeplinească următoarele criterii specifice:
b) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8, 00" - SURSA = Regulamentul de admitere de la linkul oficial :
http://www.academiadepolitie.ro/......ificat.pdf

Totuşi, interpretarea acestei prevederi este DISCUTABILĂ - motiv pentru care indic şi următoarele :
"Trebuie sa ai media 10 la purtare toti anii?

Momentan nu. Este nevoie ca media generală la purtare sa fie minim 8 (media la purtare an 1 + an 2 + an 3 + an 4)/4." - SURSA :
http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/intrebari-frecvente.html

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://www.adelin-hogea.ro/2015/04/admitere-scoala-de-politie-2015/

Toate cele bune!

1 răspuns:
| daniel0306 a răspuns:

Cu problema asta ma confrunt si eu.
Nu stiu daca repetenția e abatere disciplinară...
E interpretabilă