| Choasmakerangel a întrebat:

Daca am ramas repetent in clasa a9-a,mai are vreun rost sa termin liceul?

14 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Invatamantul OBLIGATORIU este de 10 clase, deci va trebui sa termini si clasa a IX si a X, cel putin.
Apoi daca abandonezi scoala ce faci? La 15/ 16 ani cat ai tu nu te angajeza nimeni, alocatie nu iei, cu ce vrei sa traiesti?
Nu te lasa descurajat de insucses.Fa un efort, invata da examelele!

| Donsavas a răspuns:

Da,normal ca are. Nu renunta. l-ai inceput, pai termina-l! o diploma de bacalaureat(daca o si iei) nu are ce rau sa-ti faca! ba din contra! pregateste-te de pe acum sa faci dai bacul! in a 12-a,tu vei fi deja gata sa-ti iei diploma! vezi si partea buna a lucrurilor, iti petreci mai mult timp in scoala, in special in liceu unde te poti distra cred ca cel mai bine pentru ca ai diverse aturaje! distreaza-te insa nu uita de ce te afli la scoala si care e scopul pentru care ai inceput-o! sa o termini, dar sa nu o termini degeaba! sa inveti ceva, nu? succes!

| Staind a răspuns:

Din punctul meu de vedere are rost.
Tu stii situatia in care esti...dar merita sa te lupti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa asta poate vei vrea sa fii sofer. Cred ca legea cere sa ai 10 clase terminate, cred.

| asperger3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt unii de au 10 clase si sunt analfabeti! Ar trebui facut un test in care sa fie testat candidatul, pentru a se vedea daca e analfabet.
De exemplu cunosc pe cineva de are carnet din 95 si un singur accident(nu din vina lui; pietoni beti aflati in travesrare neregulamentara; a scapat datorita faptului ca a fost total in regula, alcoolemie 0, viteza de circa 37-38 km/h si stare tehnica foarte buna; locul accidentului este dupa pod, la intrare in localitate, cand din doua benzi-una dus iar cealalta intors- devin patru benzi)
PS. Respectivul NU e analfabet, dovada fiind ca lucreaza la o multinationala. Locatia aia e blestemata parca; acolo au fost accidente mai mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel putin 10 clase ar fi bine sa faci. Eu as zice sa te gandesti foarte bine ce faci cu viitorul tau, ca nu prea pare atat de frumos. Poate te-ar interesa freelancingul (oamenii platesc pe internet pentru diferite servicii). De exemplu, daca esti dedicat poti invata in 6 luni codare (sa faci site-uri) cat sa poti lucra pentru oameni si sa faci ceva bani. Asta a fost doar un exemplu, exista suficiente domenii in care poti face bani. Eu am zis de freelancing deoarece (mai) nimeni nu o sa te intrebe ce scoala ai facut sau ce facultate ai facut. Cat timp ai un portofoliu bun (continui exemplul - sa ai o lista cu site-uri pe care TU le-ai facut si pot atrage clienti) esti ca si angajat. Aproape. Primii clienti sunt cei mai greu de gasit. Uite un link care te-ar putea ajuta: http://bit.ly/2l5xG2I. Daca mai ai probleme de genul, eu as zice sa postezi pe Quora (daca stii engleza) pentru ca acolo o sa primesti raspunsuri mult mai elaborate.

| NAT0 a răspuns:

Am cunoștințe care acum o duc prea bine și habar nu au să scrie.laughing Sunt mai mari ca mine cu câțiva ani, uite. Am un prieten care e plecat în Italia ca strungar, câștigă o mie de euro pe lună iar cazarea i-o oferă firma.happy La fel și cu mâncarea. Bine, firma îți dă doar prânzâul. Ce pot să mai spun, poți la o profesională.happy
Dar mno, are rost, de ce să nu aibă.happy Să nu îți strige copiii mai târziu. că ai fost un prost de ai avut doar 8 clase.
Oricum cu/fără liceu. tot vânzător, patron, muncitor ajungi.happy
Contează să ai o facultate. :p
Dar în perioada asta te-a apucat să pui întrbarea asta? Sigur nu ai rămas doar corigent?laughing Mergi două săptămâni în august și iei 5 la materia respectivă și ai trecut.happy

| asperger3 a răspuns:

Da. Fara liceu nu faci nimic.Numai zilier.Adica munca de joc.

| Choasmakerangel explică:

Nu stiti si voi cam cate clase imi trebuiesc sa ma angajez la salubritate?

| Ana765 a răspuns:

Dupa mine e important sa termini macar liceul si sa iei si bacul...happy. Altfel iti inchizi multe portite in viata happy

| ossssop a răspuns:

Nu. Invata o meserie, e clar ca scoala nu-i de tine.

| Sturzu_Alin_2000 a răspuns:

Dai corijarea in vara si iti propun sa inveti cat mai bine casă nu ramai repetent. Daca nu mai vrei sa termii liceu nu o sa-ti gasesti un job ca nu te primeste daca nu ai minim 10 clase. Deci pana la urma apucate de invatat pentru a lua corijarea si vezi ca o sate asculte din lectiile din sem 1 si 2 si daca ai luat cotijarea norocu tau.

| Florin123321 a răspuns:

Logic ca mai are laughing
Plus ca esti obligat sa faci 10 clase!

| sovien a răspuns:

Da, pentru ca o sa iti fie de folos mai incolo, nu te poti da batut asa de usor.