| eU777 a întrebat:

Acum am terminat a 7-a si deja incep sa ma stresez pentru examenul de evaluare nationala, vreau sa va intreb daca la media aceea de admitere media generala de absolvire a claseolor gimnaziui, este media generala pe an sau media generala doar la romana si matematica pe acei ani nu stiu daca mi-ati inteles exact intrebarea dar va rog sa ma lamuriti!

Răspuns Câştigător
| Dafii a răspuns:

La Evaluarea Naţională, se face media pe ce 4 ani de studiu ( se aduna mediile din clasa 5, 6, 7, 8 ş se împarte la 4 ) această medie se adună cu mediile de la examen, adică la mate ai nota 9, 00 iar la română tot 9, 00.Aduni 9 şi cu 9 care este egal cu 18 apoi împarţi la 2 şi ai media 9.
Depinde foarte mult cum o să se calculeze şi media anul vtor deorece anul acesta contează 75% media din examen si 25% meda pe anii 5-8.
Eu am examen luni si miercur si sta linistita ca examenele nu sunt asa cum va imaginati happy

| Dafii a răspuns (pentru Dafii):

Scuze de greseli, trebuie sa cumpar o tastatura noua zilele astea.

1 răspuns: