| rmk a întrebat:

ACum ceva timp mi.am dus calculatorul la un vecin cu experienta pentru ca se virusase, nu mai mergea abia daca se aprindea corect. In fine mi-a spus ca imi trebuie un nou hard disk iar dupa ce am cumparat si montat unul a instalat windows-ul dar mi-a spus ca nu a putut instala "placa video" sau ceva de genul pentru ca nu avea la indemana cd-ul necesar.mi-a dat unitatea si pana la urma l-am instalat eu cum am putut...adica nu chiar asa de bine.grafica a inceput sa scada la 8 biti de la 32 si tot asa. Dupa ce am instalat si dezinstalat "ATI"(asa cred ca se numeste) calculatorul a inceput sa se blocheze cand intram pe siteuri potulare ca youtube sau facebook...ma rog aproape pe orice site.CAlculatorul se blocheaza si imi apa ceva de geul Blue Screen si imi spune ca fisierul X. este cauza problemei iar cand am inceracat sa il sterg mi-a spus ca " the file is full write-protected".eu vreau sa stiu ce inseamna asta si cum pot remedia problema? multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| drg13 a răspuns:

He file is full write-protected asta inseamna ca fisierul are protectie si nu mege sters si ultima solutie ar fiii sa ii mai dai un format sau cel mai bine ar fi sa il duci intr-un servis e tiar remedia problemawinking

sper ca ti.am fost de folos mersi big grin

| rmk explică (pentru drg13):

Mda. probabil ca ar fi cel mai bine dar l.am mai dat si inainte dar avand in vedere ca este o problema noua...Pana acum am crezut ca formatatul inseamna ca tot ce am in calculator se sterge(doar daca nu vreau eu sa pastrez ceva) si apoi o sa am nevoie de niste CD-uri pentru restul programelor necesare PC-ului, cd-uri pe care eu nu le am. Deci? am dreptate imi trebuiesc niste CD-uri anume sau nu?

| drg13 a răspuns (pentru rmk):

Da iti trebuie si cd-urile pentru placa video si audio de aia nu iti merge tie youtube si facebook due la servis sau scoate placa video si pe ea o sa scrie un cod il scrii pe google de pe alt pc si cauti pana gasesti driverul care ti se potriveste dupa ii dai format la pc tau si vezi daca merge... sau du-te la o sala de pc si intreaba-l pe ila de acolo daca are sa iti dea un cd care sa poata instala dirverele pentru pc ca sunt o framada stiu ca era si un windows care iti instala tot ce avea nevoie nu mai trebuia sa instalezi tu nimic /// mersi sper ca ti-am fost de folos...big grin