| MissGreenDots a întrebat:

Acum in septembrie vin in clasa a 9-a si as vrea sa imi schimb putin atitudinea, sa va explic mai exact la ce ma refer: inca din clasele mici, am avut "ghinionul" sa se ia cineva de mine, sa ma faca de ras etc. Toate astea se intampla numai pentru ca eu is o persoana buna cu toata lumea si tot timpul imi vad de drum, nu-i bag pe altii in seama. Credeam ca e bine sa fi asa, dar se pare ca am fost luata de proasta. Problema e de fapt ca eu ma sperii de orice, ca de exemplu am fost amenintata cu bataia, si toata am inceput sa ma sperii, si sa intru in panica. Numai vreau sa se ia lumea de mine, macar la liceu sa incep sa fiu o persoana care nu se mai lasa calcata in picioare. Dati-mi va rog niste sfaturi, sunt deja stresata cu chestia ca o sa se repete "cosmarul" inca 4 ani...

Răspuns Câştigător
| BaiatulAnonim a răspuns:

Daca ai norocul ca in clasa unde te-ai inscris sa nu mai fie si alti fosti colegi (dintre cei sacaitori) atunci e foarte usor big grin Eu in clasele mici eram baiatul timid si rusinos si nu prea puteam sa iau atitudine ca repede sarea jumate de clasa cu "Uite ce-o facut ala, bla bla etc etc"
Dar am trecut la liceu unde poti sa zici ca o iei cu reputatia de la 0. Incearca sa nu renunti de tot la comportamentul tau vechi, e important sa fii sociabila cu lumea, dar aici depinde de tine sa incerci sa te schimbi. Sa iei putina initiativa si sa incerci sa joci un rol, un rol in care sa te comporti asa cum ti-ai dorit dintotdeauna, sa arati lumii ca desi esti buna, nu te lasi calcata in picioare usor. NU recurge la bataie ca deja intram in categoria "prostie". Pe om il doare cel mai tare daca il jignesti verbal ( pe cat posibil nu cu injuraturi). Eu pentru sa zic ca m-am adaptat foarte usor la viata de liceu si acum nu mai am frica aceea ca respectul pe care mi-l manifesta colegii si prietenii o sa dispara. Eu inca tind sa cred in zicala "Respecta si vei fi respectat!" fiindca la liceu deja se mai maturizeaza lumea ( acum depinde si de liceu). Eu iti doresc bafta in clasa a 9-a big grin Si incearca sa nu te lasi calcata in picioare happy

5 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Ia atitudine,fa-ti prietene carora sa nu le fie frica de anumite lucruri,sincer,si mie imi e frica cand ma ameninta cineva cu bataia,dar daca am prieteni buni langa mine,care s-ar baga,nu imi fac griji,vorbeste si cu prietena ta cea mai bina,oricum,la liceu,e un nou inceput, ar trebui sa iti faci tu viata, nu ceilalti.

| PufarinaXD a răspuns:

Daca ti-e frica de bataie, da-te bine pe langa diriga, profesori, si baieti draguti si duri. Eu de ex o am pe diriga aproape. Si eu am fost amenintata cu bataia,...da cate ori! Dar am privit tot inainte, le-am adus aminte dracusorilor ca daca vrea cineva sa ma bata o sa aiba probleme cu diriga, si i-am tratat cu indiferenta.

| Đιαnα a răspuns:

Salut Amalia.
In primul rand fi TU.
Stii vorba aia. cand esti bun esti luat de prost.
Dar daca i'ai trata cu indiferenta si te'ai preface ca nu'ti pasa, atunci cum te'ar eticheta? ca pe o fitoasa, nu?
Nu trebuie sa te sperii usor, nu trebuie sa lasi problemele sa te doboare.
Ai incredere in tine, fi sigura pe tine, asta e cel mai important.
Citez : "Numai vreau sa se ia lumea de mine, macar la liceu sa incep sa fiu o persoana care nu se mai lasa calcata in picioare. "
Pai daca incearca sa te calce in picioare nu'i lasawinking
Unde'i demnitatea ta? Ai nevoie de putin tupeu, ca sa'si bage mintile'n cap.
Bine inteles ca asta nu va merge cu toti. Pt ca unii pur si simplu se iau de altii mai 'slabi' ca sa zic asa, doar din placere. Dar daca ti se va intampla trebuie sa fi tare, tu vezi'ti de treaba ta, stai cu gasca ta, n'ai tu treaba lor.
Cand ajungi in clasa a9-a cel mai mult conteaza sa te integrezi bine la inceput, restul vine pe parcurs. happy

| claudiaclau a răspuns:

Salut Amalia. Nu stiu ce sa-ti zic.incearca sa nu`i mai bagi in seama pe altii. Sa iti vezi de treaba ta si de drumul tau.iar daca te mai ameninta cineva spune-le parintilor tai poate o sa se rezolve.dar stai departe de liceu? Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.sincer

| InocentAngelGirl a răspuns:

Si eu am patit asta cand am trecut in clasele mai mari si copii au devenit mai rai, dar nu te lasa, incearca sa iti faci prieteni cu care sa te intelegi si uita de ceilalti care sunt prosti pentru ca isi bat joc de o fata buna si draguta ca tine. Fi sociabila cu ceilalti (dar sa nu te dai ce nu esti), fi tu si fa-ti prieteni cu care sa te intelegi bine...eu asa am facut si daca ai prieteni aproape care sa te ajute si totul va fi mult mai usor si nu iti va mai pasa de ceilalti. Sper ca o sa iei raspunsul meu drept folositor...mai ales ca sunt noua pe TPU. big grin >big grin