| mulinobianco a întrebat:

Salut,ajutati-ma sa rezolv o problema..va rog mult. "Daca s-ar pune cite 3 flori intr-o vaza, ar mai ramine 8 flori, iar daca s-ar pune cite 5 flori intr-o vaza, ar ramine 2 vaze goale.Cite flori si cite vaze sint?" Se pare ca e prin sistem, dar idee n-am cum.Mersi anticipat.P.S. raspunsul: 9 vaze si 35 flori.

2 răspunsuri:
| mulinobianco explică:

Raspunsul e 9 si respectiv 35, dar rezolvarea nu o cunosc.Anume de rezolvare am nevoie. ) :

| AAnnddiiccaa a răspuns:

Pei sunt 9 vaze si 35 flori, n-ai zis tu asa? laughing) Funda?