| FluffyUnicorn a întrebat:

Am 13 ani si sunt in clasa a 7-a. Eu si parintii mei o sa ne mutam la vara in Grecia. Eu stiu putina greaca, si oricum, o sa mai invat pe timpul verii. Ideea e ca am cateva intrebari legate de scoala. In primul rand, cum e sistemul de invatamant acolo? Ar trebui sa mai raman eu un an cu bunicii in Romania ca sa dau examenul aici? Clasa a 7-a de aici e echivalenta cu cea de acolo?
Astea ar fi intrebarile despre scoala, dar mai am una. Eu nu am prea multi prieteni aici. Doar doua prietene, dar de ele sunt foarte apropiata. Cum sa le dau vestea? Si credeti ca se vor supara? O sa mai tinem legatura? Scuzati categoria, dar nu stiam care e potrivita laughing)

Răspuns Câştigător
| NAT0 a răspuns:

Mai bine rămâi aici să-ți dai examenul și apoi te duci la părinții tăi.
Vestea o dai direct.
Dacă țineți legătura, normal că o să țineți legătura, de fapt, sună ciudat. Dacă vorbiți măcar o dată pe săptămână la telefon sau pe wapp sau pe skype sau pe Facebook. De ce să nu.
Nu cred că o să se supere nimeni. Poate doar o să le pară rău, dacă nu au nici ele așa mai multe prietene.
Sistemul de învățământ, nu știu. Și nici nu știu cum e clasa a 7a acolo că n-am avut ocazia să ajung să învăț în clasa a 7a. laughing Deci, nu știu cum e dar probabil o să fie mai slab sistemul deoarece țin minte că prin clasa a 6a a venit o tipă din Cipru și spunea că ea în clasa a 5a abia învăța să împartă și să înmulțească. Deci probabil o să fi un geniu. laughing

1 răspuns:
| FaraNumePls a răspuns:

Buna, învățământul este foarte bun si mai bine este să pleci, iar prietenele tale nu se vor supăra, or să înțeleagă. happy
Funda?