| Diana1d a întrebat:

Am o mare problema si mare nevoie de ajutorul vostrusad!
Cred ca am intrat intr-o depresie, nu stiu ce mi se intampla.
Sa va zic povestea mea.am venit anul trecut in Spania la mama mea si tatal meu vitreg.Eu nu prea am fost de acord dar la insistentele lor am acceptat pana la urma chiar daca eram foarte trista ca o sa plec.In fine.am inceput scoala in septembrie si. e foarte greu!
De atunci plang intr-una noaptea cand nu ma vede nimeni pentru ca numai am prieteni, la scoala iau numai note mici, iar eu in tara aveam de la 8 in sus, sunt foarte dezamagita si trista.Problema cea mai mare in momentul asta este ca invat dar nu pot sa trec de 5, pentru ca imi este foarte greu sa ma exprim.si risc sa repet clasa, si daca raman, mama mea mi-a spus ca nu o sa ma lase sa plec in tara in vacanta, dar eu innebunesc daca mai stau aici un an fara sa imi vad bunicii, verisorii si pe tatal meu.bine si prietenii, dar familia e mai importanta.Deci de cand sunt aici sunt doar trista si plang mereu, numai ies afara pentru ca trebuie sa invat, dar rezultatele tot nu se vad, sunt o singuratica, am 2 prietene la scoala, atat.Mama mea nu ma intelege si mereu ma cert cu ea pentru ca zice ca nu invat dar invat exagerat de mult, numai ca nu stiu ce se intampla, si chestia e ca majoritatea spaniolilor sunt asa. Aproape toti repeta de vreo 4 ori clasa, deci problema e la sistemul lor de invatamant, dar mama mea nu ma intelege si.in fine. v-am ametit de tot.ideea este ca SUNT DEPRIMATA SI PLANG MEREU, NU SUNT FERICITA DELOC! va rog ajutati-masad!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Mama ta ar trebui sa fie primul tau sprijin,nu sa te certe! Ea ar trebui sa inteleaga ca tu,de fapt,trebuie sa depasesti socul ruperii de locul natal si ca pana te vei adapta la stilul spaniol,pot trece ani,mai ales ca nici nu-ti place!
Stiu cat de singura si neinteleasa te simti,sunt convinsa ca te chinui sa inveti si ca te dezamagesc in asa un hal notele pe care le primesti ca-ti vine sa-ti iei lumea in cap!
Spune-i serios mamei tale ca,desi totul in jur este foarte frumos, tu ai nevoie de ajutor, si in primul rand de ajutorul ei.Aminteste-i cat de greu trebuie sa-i fi fost si ei cand a ajuns in Spania la inceput,aminteste-i cate a trebuit sa inghita pana s-a adaptat si spune-i ca certandu-te nu te ajuta, te indeparteaza si mai mult!
Explica-i ca doar speranta sa mergi la vara in tara te tine sa nu innebunesti si, ca faci fata la tot doar de dragul de a fi langa ea in Spania.Pt ca,de fapt,asta e adevarul.E imposibil sa nu inteleaga ce mic erou are langa ea si sa nu te ajute!
Cu o atmosfera ostila in casa,intr-o tara straina,fara prieteni, cu obiceiuri atat de ciudate, nici nu ma mir ca ai intrat in depresie!
Vorbeste-i din suflet mamei tale! Si tatalui! TREBUIE sa te inteleaga si sa te ajute!
Mult curaj!

1 răspuns:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Vorbeste cu mama ta,spune-i cat de mult iti e dor de rude,ca nu iti place in spania si de aia nu te poti concentra,sau daca nu te intelege,incearca sa vorbesti cu tatal tau, poate el o sa vorbeasca cu mama ta, si o sa inteleaga.