| vsjzkbxmb a întrebat:

Am 14 ani, sunt fata si am o prietena de aceeasi varsta. M-am certat cu ea recent si nu stiu ce sa fac. Imi este cea mai buna prietena, dar mereu eu o pun pe primul loc, iar eu sunt pusa pe al doilea. Eu dau 110 la suta din mine si primesc doar 10. De la o vreme a inceput sa iasa mai mult cu colegele ei ( nu suntem la aceeasi scoala ). Acum 2 zile am iesit si eu cu ea si colegele ei si mi.a promis ca a doua zi vom iesi doar noi doua. A ajuns si ziua aceea si imi spune ca prietenele ei vor sa iasa cu ea. Eu i.am spus ca nu vreau sa mai ies cu ele. Mi.a pus tot felul de intrebari gen : "De ce?", " Nu te.ai simtit bine? "... I.am spus pur si simplu ca nu vreau. Mi.a inchis telefonul in nas, apoi m.a sunat din nou si mi.a spus ca ea se duce cu ele. Mama mi.a spus ca asa va face si a avut dreptate. Adica, si eu am prietene de la scoala cu care ies, dar cand ma suna ea, renunt la celelalte fete si merg cu ea. Doar suntem BFF, nu? Eu mereu m.am sacrificat pentru ea, dar in schimb ce am primit? Colegele ei erau mai multe si nu cred ca se schimba ceva daca venea sau nu si prietena mea, dar pe mine m.a lasat singura, mai ales ca mi.a promis... si in plus nu este vorba ca nu am iesit o data, dar face asta adesea. Cateodata simt ca se preface. Vorbele spun ceva, iar faptele altceva si m.am cam saturat nu prea mai vreau sa fiu prietena cu ea, dar nu stiu cum sa fiu cat mai indiferenta, ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Si-a gasit prieteni noi...prieteniile vechi se sting incetul cu incetul cu trecerea timpului dar tot raman acolo acele clipe frumoase petrecute impreuna. Eu zic sa iti gasesti si alti prieteni buni si sa nu o mai consideri cea mai buna prietena a ta. Consider-o doar prietena ta.
Pana la urma urmei nu sunteti colege si va intalniti mai rar decat ea si colegele ei. Cine stie ce momente placute a avut cu ele la scoala si a uitat clipele petrecute cu ele.
Sa ai un BFF nu inseamna ca trebuie sa-l faci sa renunte la ceilalti prieteni ai sai! Accept-o pe ea si pe prietenele ei.
Fiti toate prietene altminteri te va abandona!
Colegele ei sunt mai mereu cu ea la scoala in timp ce cu tine se vede mai rar. Acesta este motivul pentru care daca nu o vei accepta impreuna cu prietenele ei atunci te va lasa balta.
Faci ce vrei, dar in situatia de fata nu ai cum sa-ti recapeti BFF-ul doar daca o accepti cu tot cu prietenii ei noi.
Poate ca se simte ciudat acum ca are alti prieteni sa se vada mai rar cu tine, care ai fost o asa de buna prietena cu ea.
Succes! Alegerea este a ta!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci asculta atent, daca ea te vinde
pentru ca sa iasa cu colegele ei atunci nu mai ai motiv sa prietenesti cu ea las-o in mama naibii daca te pune pe al doilea loc, sa vezi cum dupa un timp se va tara ca viermele in fata ta si-ti va cere sa iesi cu ea.

| good2answer a răspuns:

Salut. Mdap. Deci ea nu stie sa-ti fie prietena inapoi. Tu i-ai fost prietena, dar invers nu. Si mai ales ca se comporta ca si cum i se cuvenea sa fie asa cu tine. Nu mai incerca, caci nu are rost. Daca intr-adevar era prietena ta, nu va despartea nici o scoala, nici distanta, nici nimic. Stai tare si aduna-te. Va fi mult mai bine, mai ales ca iti vei gasi alta prietena care sa-ti raspunda la fel la sentimente. Macar acum sti de care caractere sa te feresti. Si uite asa s-a mai adaugat inca o experienta de viata. Bafta.

| Funditaroz a răspuns:

De cand sunteti prietene? Pe ce se bazeaza prietenia voastra? Din cate ai spus tu voi sunteti BFF doar de dragul de a fi, adica intr-o prietenie serioasa mai apar neintelegeri, dar nu de la motive ca astea. Iti spun ceva: sta cel putin 6 ore pe zi cu colegele ei, de fapt doar la scoala stau atat impreuna, dar ele se mai vad si in timpul liber, ies vreo 7-8 ore in fiecare zi? cam da. La varsta ei, mai ales daca e in aceeasi clasa din clasa 1sau chiar si mai tarziu, e normal sa se aiba mai bine cu colegele, adica sunt aproape 7-8 ani petrecuti impreuna. Au multe lucruri in comun fiind din aceeasi clasa. Poate voi erati prietene foarte bune cand erati mici, dar timpul a trecut, s-au legat alte prietenii. Sigur nu simti asta? ca trageti de acea prietenie? Ar trebui sa-ti dai seama cat de prietena iti e. Daca nu iti e, iesi cu colegele tale si nu o mai cauta tu, asteapta sa te caute ea si atunci nu mai sacrifca pentru ea. Dar fii atenta, s-ar putea totusi sa gresesti si tu, nu pot sa-mi dau seama tot din ce ai spus tu. Dar daca vrei sa fii indiferenta cu ea, nu-i mai da atentie si atat.