| fReAk_2574 a întrebat:

Salut, am 15 ani, 56 kg, 1, 69 m inaltine, este adevarat ca daca fac sala (forta, gen : flotari, tractiuni, abdomene, genoflexiuni si cu alte aparate) este adevarat ca daca fac toate astea de la 15 ani nu o sa mai cresc in inaltime?

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Nu, nu este adevărat.
Corpul bărbătesc are două perioade de dezvoltare. Una este între 12 și 16 ani, a doua este între 23 și 27 de ani. Datele sunt cu aproximație, iar ele diferă de la un om la altul.
Orice exercițiu fizic faci te ajută să-ți dezvolți un corp frumos, atletic. Totuși, înălțimea este dată de oase și nu de mușchi.
Iar dacă folosești steroizi sau ai o alimentație deficitară (incompletă), atunci corpul tău nu se poate dezvolta în întregime. Iar asta include și înălțimea.
În același timp, dacă părinții tăi (în special tatăl și bunicul tău de pe tată și bunicul tău de pe mamă) au o înălțime redusă, ai șanse mari să moștenești și tu acest lucru.
Concluzia este următoarea: alimentație corectă (trei mese pe zi, la ore aproximativ egale, cu conținut echilibrat de lichide, proteine, carbohidrați, vitamine, minerale și grăsimi), exerciții regulate care îmbunătățesc alungirea corpului (înot, tracțiuni, flotări, abdomene) și evitarea suplimentelor pentru mușchi (steroizi - care îți consumă și modifică din nutrienții luați natural prin alimentație) sunt suficiente pentru dezvoltarea unui corp sănătos și implicit frumos.
Dacă după 17-18 ani tot nu ești mulțumit cu condiția ta fizică, mai ai o șansă după 23-24 de ani :-)