| Andrei62626625151 a întrebat:

Salut am 15 ani.Medicul dermatolog mi-a spus sa iau Sotret sau Roaccutane pentru acnee dar imi e frica de reactiile adverse la voi cum a functionat?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand afla ca acelasi medicament poate functiona diferit de la persoana la persoana
Apoi orice medicament are si efecte adverse de care medicul tau te-a atentionat.
De ex 1din zece persoane poate sa...
Sau 1 din 100 de persoane poate sa...
Sunt si unele reactii netrecute in prospect
Vorbesc de medicamente in general
TU poti alege in a-ti rezolva problema, deci sa le iei si sa lasi sa se agraveze.
Insa daca reactile sunt grave intrerupi, suni medicul!
NU uita sa te sfatuesti si cu mama ta!

| Andrei62626625151 explică (pentru Fatamuntilor):

Le-am cautat eu pe google deoarece el nu mi-a spus nimic de efecte adverse

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu apa calda sis apun ai incercat?
Fiindca un ten murdar, plin de praf si transpratie astupa porii, care se infectaeza si asa apare punctele negre si acneea.
Spalandu-te pe fata zilnic cu apa calda si sapun, cel putin dupa ce intri in casa si seara inainte de culcare, tinand tot timpul tenul curat.
Este mai usor sa previi aparitia acneei, decat sa tratezi bubele de pe fata.

| Andrei62626625151 explică (pentru Violleta2022):

Este a 6 luna in care merg la el...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei62626625151):

Si dupa 6 luni de mers la el, inca mai ai acnee?

| Andrei62626625151 explică (pentru Violleta2022):

Nu mai am asa multa, dar tot am...

| CostinAlamariu a răspuns:

Cred ca am luat roacutan si totul a fost ok. N-am avut nicio reactie adversa. Daca ti le-a dat mediciul inseamna ca stie el ce face deci n-ai nicio grija