| CosminCosty28 a întrebat:

Salut.Am 15 ani si 3 luni.Sunt in clasa a9a si as vrea ca in primii mei 2 ani de liceu sa practic un sport deoarece urmatorii se vor aglomera si imi voi axa atunci timpul doar pe invatat.As vrea sa fac inot.Credeti ca daca l-as practica as putea depasii inaltimea de 1.90 la 18 ani?

1 răspuns:
| MelisaMM a răspuns:

Buna. Nu stiu daca inotul e cel mai bun sport daca vrei sa te inalti. Inotul de exemplu creste rezistenta recardio-pulmonara, dezvolta majoritatea grupelor musculare, reduce riscul bolilor cardiovasculare etc. Este un sport foarte bun si indicat dar pe langa el daca vrei sa te inalti ar fi mai bine sa incerci si baschet.