| Sebastian8888 a întrebat:

Salut.Am 15 ani fara o lună și 1.84.Eu ma voi inscrie in echipa de handbal a liceului și voi începe de la începutul anului scolar sa iau cursuri de înot.Credeti ca daca voi practica aceste sporturi până la sfârșitul liceului as putea ajunge la 1.90?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oasele sunt "programate" sa creasca pana la o anumita lungime. Daca oasele tale sunt facute sa creasca pana la 1.88, la 18 ani vei avea 1.88. Sportul face ca oasele sa creasca mai repede, insa ele oricum nu cresc mai mult decat sunt programate.
Liceul il vei termina la 18-19 ani, deci oricum atunci vei avea 1.90 cu sau fara sport.