| TampitulDeLaOpera a întrebat:

Salut, am 15 ani si fumez(din motive familiale. PS..ai mei s-au despartit de curand). Fumez de 2 ani si pana acum nu am avut probleme cu politia.Am cautat si nu am gasit o lege care sa spuna ca minorii nu au voie sa fumeze(desi e de la sine inteles). Stiu ca magazinele nu au voie sa vanda minorilor, dar tot degeaba..Am vazut multi minori care fumeaza in fata politiei dar eu nu prea am riscat. Eu sunt o persoana linistita si nu-mi place sa ma iau in gura cu lumea(mai ales politia). Acum intrebarea: Pot pati ceva daca fumez si stau linistit in caz ca ma vede un politist?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Nu, nu exista nicio lege care sa zica ca nu ai voie sa fumezi (in spatiile incare fumatul e permis).

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Da, poti patii, dupa noua lege antifumat, ma mir de nu ai auzit de ea dar...
"Legea 15/2016 interzice fumatul in locurile publice
Sursa: Camera Deputatilor
In Monitorul Oficial Partea I nr. 72/2016 a fost publicata Legea 15/2016 privind modificarea si completarea Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea si combaterea efectelor consumului produselor din tutun.

Se interzice fumatul in toate spatiile publice inchise, spatiile inchise de la locul de munca, mijloacele de transport in comun, locurile de joaca pentru copii. De la prezentele prevederi fac exceptie celulele pentru detinuti din penitenciarele de maxima siguranta.

Se interzice complet fumatul in unitatile sanitare, de invatamant, precum si cele destinate protectiei si asistentei copilului, de stat si private.

Se interzice vanzarea la bucata a tigaretelor, tigarilor de foi si cigarillos.

Fumatul este permis numai in camere special amenajate, exclusiv in zona de tranzit a aeroporturilor internationale, cu respectarea urmatoarelor conditii:
a) sa serveasca exclusiv fumatului;
b) sa nu fie spatiu de trecere sau de acces in spatii publice inchise;
c) sa fie dotate cu sisteme de ventilatie functionale care sa asigure eliminarea fumului din tutun, cu presiune negativa;
d) sa fie dotate cu scrumiere si extinctoare si amenajate in conformitate cu prevederile legale in vigoare privind prevenirea si stingerea incendiilor;
e) sa fie marcate la loc vizibil cu indicatoare: 'Camera pentru fumat', 'Loc pentru fumat'.

Textul integral al legii ce interzice fumatul in locurile publice: Legea 15/2016 interzice fumatul in locurile publice."

| Radu284 a răspuns (pentru OldSoul):

Tu ai citit intrebarea?

| OldSoul a răspuns (pentru Radu284):

Da am citit-o!
Tu ai intrebat:
" Pot pati ceva daca fumez si stau linistit in caz ca ma vede un politist?"
Si eu am raspuns ca, conform legii "15/2016 interzice fumatul in locurile publice" poti primi o amenda, daca esti prins de politie ca fumezi intr-un loc public...
Ce e asa greu de inteles?

| Radu284 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu. Legea interzice fumatul in locurile publice INCHISE. Nu in locuri publice...

| OldSoul a răspuns (pentru Radu284):

Si in locurile de joaca pentru copii.

| TampitulDeLaOpera explică (pentru OldSoul):

Ma refeream la spatiile in care se poate fuma.

| OldSoul a răspuns (pentru TampitulDeLaOpera):

Nu ai precizat asta in intrebare, si am zis ca e mai bine sa-ti spun, poate nu stii de aceasta lege.

| Deaad a răspuns:

Nu pățești nimic.Probabil doar că te vor lua la întrebări, că de, sunt gabori și pentru că te văd copil fumând.Dar nu ar trebui să ți se întâmple nimic.