| Ramona_5995 a întrebat:

Am si eu o rugaminte pentru cei care stiu : vreau si eu o lege in care sa scrie faptul ca nu este legal sa se vanda tigari minorilor.
Am nevoie la scoala(cu tot cu articol, posibile sanctiuni, etc.) ca sa aducem protectia consumatorului la niste magazine care vand tigari minorilor. Astazi, s. a aflat la sedinta cu parintii, la clasa a 8a, ca 3/4 elevi din clasa fumeaza. Si eu fiind din acea parte, din 1/4, a nefumatorilor, doresc sa ajut parintii sa stopam fumatul asta, macar asta cu vandutul tigarilor la minori.
Multumesc anticipat, promit funda!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 349/2002, art. 3, alin. 6^1, se interzice vanzarea produselor de tutun tinerilor sub 18 ani. Nerespectarea acestei interdictii constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 250 la 1. 000 lei, conform art. 10, alin. 1, lit. b). Contraventiile se constata si sanctioneaza de persoanele imputernicite din Ministerul Sanatatii Publice si Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor. Numai bine!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Tu nu ai auzit de prieteni care au peste 18 ani? Şi apropo, crezi că vânzătorilor le convine pe criza asta să dea afară din magazin minorii care vin cu sutele de mii pentru ţigări? Bună idee, dar nu o să reuşeşti ce ţi-ai propus. Viciul e viciu!

pa, pa.

| Liviu a răspuns:

Frate
Eu am fost fumator
Fumez rar
Eu nu inteleg Ce dracu aveti voi cu fumatori?
FUmeaza bani vostri? pe ai mei? sau etc?

Copii Nu calcati iarbawinking
Fumati-o

| xtina a răspuns:

Si eu as vrea tot aceasta lege, de fapt este aceasta lege dar nu se prea aplica.
In clasa la mine fumeaza o mare parte din colegi pot spune ca 70% fumeaza iar ceilalti 30% nu.
Am incercat sa le spun sa nu mai faca asta dar cu vorba buna nu merge! Trebuie luate masuri. Vanzatorilor care vand tigari minorilor, sa fie amendati, parerea mea straight face
Alta masura nu mai stiu!?

| Dangero5 a răspuns:

Legea nr. 349/2002 pentru prevenirea si combaterea efectelor consumului produselor din tutun
Versiune consolidata pana la 31. 10. 2008 de INDACO iar mai departe iti dau un link cu mai multe detalii si toata documentatia http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_prevenirii_tutunului.php Si sa nu fumezi ca nu-i bine! bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liviu are dreptate. Trebuie sa lu-am tigari de undeva