| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si imi vine ciclul cam de 2 ori pe luna. pur si simplu m-am saturat, oare este normal? de un an si ceva imi vine.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e deloc normal, chiar daca esti foarte tanara si la inceputul menstruatiilor. Un an de sangerari atat de frecvente iti epuizeaza rezervele de fier si proteine ale organismului. E cazul sa te duci cat mai repede la un ginecolog. Fiind virgina, nu te va dezbraca si nu te va consulta ca pe o femeie ci iti va face niste ecografii si niste analize de sange.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi urgent la un medic ginecolog pentru investigatii si tratament, nu e normal ce se intampla cu tine.

| Emeraude a răspuns:

As putea spune ca e normal, daca nu ti s-a reglat inca ciclul, esti intr-o perioada in care activitatea hormonala e foarte... tulbure, ca sa ma exprim astfel.laughing
Dar totusi nu e normal sa-ti vina ciclul de 2 ori pe luna, poate ai o infectie genitala, ori o raceala puternica... cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie, sau chiar la ginecolog! Menstruatia se regleaza in timp de 1 an-2 de la primul ciclu.
Succes! Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Trebuie să faci dozările hormonale la endocrinologie și un ecograf abdominalo-pelvian pentru a depista cauza și a trata.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai da... dar de vreo 2 luni imi vine de 2 ori pe saptamana...pana acum imi venea normal