| Diana643 a întrebat:

Am 16 ani si doresc sa imi fac vaccinul antigripal..problema este ca mama mea este total impotriva vaccinurilor.Am tot incercat sa ii aduc argumente pro-vaccinare, sa ii explic ce contine un vaccin si sa o asigur ca nu are nicio "chimicala" care sa imi provoace moartea prematura, insa tipa la mine imediat ce aduc argumente pertinente si termina conversatia spunand ca "Dumnezeu ne-a tinut sanatoase pana acum si tu vrei sa iti distrugi viata?"
Este genul de persoana care este convinsa ca vaccinurile provoaca autism...ca sunt facute ca sa reduca populatia.
Acum ca am terminat redactat acest text, incep sa imi pierd speranta.Totusi, este posibil sa merg la medicul de familie sa ma vaccinez fara un adult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte greu sa ții piept cuiva atat de dezinformat precum parintii tai. Poate vreo 2 3 vizite la medicul de familie care sa aiba o discuție cu ei ar mai schimba ceva.
Cu toate astea daca esti o persoana sanatoasa si ai grija de tine vaccinul antigripal nu te ajuta chiar atat de mult.

| Fatamuntilor a răspuns:

As fi tare curioasa de unde ai aceste informatii? Ai studii in domeniu?
Nici eu! Dar se stie ca au fost eradicate o multime de boli cu ajutorul vaccinurilor.Nu ma intind prea mult.
Dar sa spunem ca mergi pe munte.Te musca un sarpe veninos. Daca ai noroc ajungi la cel mai apropiat spital si daca ai iarasi noroc iti face acel vaccin. DACA refuzi, ai putea da coltu'
Sau daca calci din intamplare intr-un cui ruginit, la fel.
Nu toti care au facut vacciuri au murit de tumori...ce idei iti vin!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am spus mai sus, am o cunostinta care a venit sa faca cercetare aici, in medicina, taman pentru vaccinul Gradasil.
Este chestie veche, de vreo 8-9 ani, sau chiar mai bine.
Pe vremea aceea eu l-am contactat special pentru fii-mea sa-l intreba daca sa o vaccinez sau nu, iar raspusnul lui a fost "NU"!

Antitetanosul este si el un vaccin, care contine aluminiu! este si acela un risc pe care il iei ca nu ai incotro.
Dar daca este sa alegi intre a te proteja la sex si a elimina orice posibilitate de infectie cu boli transmisibile si a-ti baga un vaccin in tine, ca nu ai chef sa te protejezi, este pe riscul si prostia celui care purcede la gestul asta.
Dupa cum spuneam mai sus: HPV-ul are 200 de tulpini, din care 6 sunt cancerigene, Ei bine, vaccinul Gradasil protejeaza numai 2 sau 3 tuplini. Deci, faci vaccinul degeaba, daca ai contactat o tulpina care nu-i acoperita de acel vaccin si mai poti lua si SIDA sau alte boli sexuale, daca esti obisnuit sa nu folosesti prezervativ.
sa nu uitam de metalele grele care sunt in compozitia vaccinurilor si care declanseaza boli auto imune si cancere.

iata ce are in compozitie, vaccinul antitetanos:
" Produsul contine pe ml 10 U.B. anatoxina tetanica si 4-5 mg FOSFAT DE ALUMINIU".

Iata ce contine vaccinul impotriva HPV-ului (Gardasil):
"What are the ingredients in GARDASIL?
The ingredients are proteins of HPV Types 6, 11, 16, and 18, amorphous aluminum hydroxyphosphate
sulfate, yeast protein, sodium chloride, L-histidine, polysorbate 80, sodium borate, and water for injection"

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

E arma cu doua taisuri! Alegi sa mori din cauza vaccinului sau din cauza boli pentru care se face.
iei medicameente pentru anumita boala, dar citesti prospectul vezi ca are o multime de efecte adverse.Dar le iei ca nu ai incotro.Aici vorbesc de cei care iau medicamnte cu prescriptie medicala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asa este! Dar alegerea iti apartine!
Am lucrat intr-o companie de cercetare si am discutat cu oamenii de stiinta de acolo, care creau medicatie pentru cei bolnavi.
I-am interbat daca medicatia lor ii vindeca pe oameni de bolile alea. Stii ce mi-au raspuns? "NU! dar ii ajuta sa treaca mai usor peste ea, luandu-le durerile".
Ceea ce noi nu intrebam niciodata, este: care sunt efectele secundare (negative) ale acelor medicamente.
Avand o problema de sanatate am ajuns la imunolog. Dupa teste si analize amanuntite mi-au spus ca valorile sunt foarte mari si ca-mi poate recomanda 2 medicamente, care ma vor ajuta sa-mi elimine simptomele si durerea.
Am intrebat eu "dar ma vindeca? Adica imi vindeca boala?"
Raspunsul lui a fost: "NU! doar iti ia durerile si simptomele se amelioreaza, boala evoluand in surdina"
Atunci am intrebat ce medicatii este aceea, unul era cu prednison iar cealata era mai balnda, dar producea orbirea.
Evident ca le-am refuzat pe amandoua, fiindca in final a fost alegerea mea. Nu imi vindecau boala, in plus imi dadeau efecte negative crunte.
Intre timp, am descoperit medicina naturista si am gasit plante cu care sa-mi ameliorez durerile si care sa am ajute in boala cu care lupt, fara efecte negative si fara orbire.
Asadar, este doar decizia ta, daca azi faci vaccinul si te expui cu buna stiinta la asimilarea de metale grele, care iti afecteaza direct creierul si organele interne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu medicul de familie

| Osneros a răspuns:

Ce ar avea de câștigat dezinformând voit? Mie mi se pare că e convinsă de ce spune.

| suntserios a răspuns (pentru Osneros):

Asta nu stiu.
Uite aici un raspuns pe care il ameninta pe unul ca va avea dosar penal chiar daca are permis valabil

https://www.tpu.ro/......sa-nu-mai/

Adica, serios cine e chiar convins de aceste informatii eronate? Sunt scrise asa pentru dramatizare