| Kleb a întrebat:

Salut, am 16 ani si am 1.65 inaltime(sunt baiat)...Ambii parinti ai mei au 1.65 si eu mi-as dori sa ajung la cel putin 1.75...Credeti ca e posibil prin exercitii de stretching? Daca aveti si alte metode, va rog sa mi le spuneti multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| oParadox a răspuns:

Inaltimea unui copil este influentata in mare parte de mostenirea genetica primita de la parinti, dar exista si alti factori care pot influenta cresterea in inaltime. De exemplu : Mediul inconjurator (Copiii din familiile instarite tind sa fie mai inalti decat cei din famiile mai sarace, pentru ca sunt mai bine ingrijiti si hraniti, sustin unele studii.), bolile(Imbolnavirile frecvente pot incetini cresterea in inaltime a unui copil), alimentatia( In general, un regim alimentar sanatos, bogat in vitamine si minerale, fara excese de dulciuri, sare sau grasimi saturate asigura toti nutrientii de care copiii au nevoie pentru a se dezvolta optim.), sportul (baschetul, inotul, voleiul, tenisul de camp, dar si dansurile.) postura corecta a corpului ( incearca sa stai drept, O pozitie incorecta a corpului poate "rapi" cativa centimetri buni din inaltimea reala.) si nu in ultimul rand somnul (In timpul unui somn profund si linistit, hormonul de crestere functioneaza la cote maxime, iar o odihna insuficienta inseamna si o incetinire a activitatii hormonului de crestere). Funda?