| Gabi211 a întrebat:

Am 16 ani si am o problema frecventa care se intampla la toti adolescenții. O am pe mama foarte grijulie care nu ma lasa sa fac mai nimic. Adica vreau sa petrec și eu mai mult timp cu băieții gen sa raman și eu seara pana la 2, 3 dimineata. Am incercat sa-i explic ca sunt adolescent și vreau și eu să stau mai mult afara cu băieții ca alții copii de varsta mea sau chiar mai mici decât mine și nu înțelege, imi spune ca daca se intampla ceva pe strada daca vine cineva la tine... ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să îi schimbi gândirea, o mamă întotdeauna se va preocupa pentru binele copilului său.

Răspuns Apreciat de Editori
| irezistibilul a răspuns:

Si mama mea este la fel ca a ta, grijulie. La 16 ani nici pe mine nu prea ma lasa sa stau pana tarziu afara, maxim pana la 22, foarte rar pana la ora 23. Asta pana pe la 17 ani jumatate, aproape spre 18, de atunci a inceput sa ma lase si pana pe la 12 noaptea, iar acum ca am 20 de ani pot sa stau si pana la 5-6 dimineata. A inceput sa ma lase pentru ca ascultam mereu de ea, doar de cateva ori m-am intors acasa pe la 12 noaptea cand aveam 16 ani, si atunci se enervase rau... doar de 2-3 ori s-a intamplat asta parca. Asculta mereu de ce spune mama ta, pentru ca e mama ta si te iubeste mai mult decat pe ea insuti. Demonstreaza-i ca esti un barbat responsabil, ascultator si descurcaret si o sa vezi ca peste cateva luni, 1-2 ani nu o sa mai ai probleme cu iesitul. Bineinteles cand te suna raspunde-i mereu, spune-i unde esti eccetera si tot ce vrea sa stie. Dupa ceva timp o sa ai, cu siguranta, mai multa libertate.

3 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Acum mai faci si pe furis ca evident nu o sa iti permita sa faci tot ce vrei ca asa sunt parintii.
Daca ai mai facut in trecut tampenii e si vina ta aici.
Sfatul meu e sa ii arati ca esti matur si suficient de destept sa iei decizii singur.
Daca vezi ca nu merge cu vorba buna si nu ii castigi increderea fa ce crezi tu ca e mai bine.
Intai demonstreaza-ti tie ca esti capabil sa iei decizii singur.

| Gabi211 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Am incercat nu merge nimic...

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Gabi211):

Vei gasi tu ceva, oricum la 18 ani nu are sa iti mai faca, va trebui odata si odata sa accepte ca esti om matur.