| Asaca a întrebat:

Hello! Sunt o fata de 16 ani si as vrea sa va spun problema mea cu care ma confrunt zi de zi. Mereu cand ma duc la scoala profesorii si colegii imi comenteaza imbracamintea (ma imbrac rebel). Mereu au ceva de comentat la mine. La noi in clasa sunt niste fete (gen fufele alea care toata ziua sunt prin mall, isi pun tone de machiaj, daca nu sunt in mall sunt numai pe facebook etc) ele nu stiu ce chestii au inventat despre mine ca cica imi petrec noptile pe strada cu nu stiu eu ce golani LUCRURI CARE NU SE INTAMPLA SI NICI NU SE VOR INTAMPLA... este adevarat ca imi place sa ies pe afara seara si da uneori mai ies cu vreo 2-3 baieti (doar cu ei ma pot intelege ca in rest fetele pe care le cunosc sunt vai de capul lor) a da si o data ca cica ele m-au vazut intrand in nu stiu ce cladire cu baietii aia si nu am mai iesit pana dimineata... Deci pur si simplu niste tampenii, pe care le spun la unele persoane PE CARE NU LE CUNOSC si va da-ti seama ce vor crede persoanele alea despre mine. Si in primul rand ele de unde stiu ce fac eu? ma urmaresc sau? Am incercat sa ma imprietenesc cu alte persoane dar unele imi spun "Nu discutam cu persoane neutre!" si incep sa rada. Am o prietena in scoala, doar ca nu o pot numi prietena deoarece mereu ma lasa balta pentru o alta fata care e mai populara decat mine si cand nu mai vorbeste cu ea vine la mine. Am incercat sa comunic cu ea cand vorbeste cu fata aia, dar se preface ca nu ma aude -.- Ma duc in curtea scolii lumea se uita la mine ca la o ciudata si unele fufe cand ma vad stramba din nas. Astazi am auzit-o pe "prietena mea" cum vorbeste cu fata aia mai populara decat mine ca vor sa mearga la fitness, am intrebat daca pot sa vin si eu si ea mi-a spus sa stau ca sa o intrebe pe fata aia, iar apoi a venit si mi-a raspuns ca nu pot pentru ca fata aceea nu este de acord. Stai numai un pic ea imi spune mie ca nu pot sa ma duc si eu la fitness ca pitipoanca aia nu e de acord. Deci v-am spus duc o viata groaznica! Nu stiu ce ar trebui sa fac sunt confuza, va rog dati-mi niste sfaturi! Si stiu ca e mult de citit dar multumesc pentru cei care au avut rabdare!winking

P.S: Scuze categoria! Pa!

8 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Imbraca-te cum vrei nu te lua dupa altii.

| pietrean a răspuns:

S-o luam pe rand,deoarece ai punctat mai multe probleme care te deranjeaza:
-faptul ca te imbraci mai rebel,nu ar fi o problema,asta este stilul care te caracterizeaza! Dar,la scoala,ca si in alte situatii,ar trebui sa respecti un anumit regulament:la scoala,trebuie sa te imbraci decent(daca nu exista o uniforma),la o onomastica,nunta,botez,trebuie sa te imbraci cu o rochie/pantalon+bluza,elegante,de seara,la teatru trebuie sa te imbraci tot elegant,dar mai sobru,la o inmormantare,cat mai sobru,decent.
-ca "fufele"nu te primesc in cercul lor, nu trebuie sa te dispere, deoarece fiecare cu hobby-urile lui, cu prietenii lor, care le impartasesc aceleasi distractii.De sa cauti neaparat,sa fii in preajma lor?
-faptul ca baietii te primesc si te accepta in cercul lor,nu este nimic rau(probabil ai o fire mai baietoasa).Asa am fost si eu in tinerete!
-faptul ca vrei sa mergi si tu la sala,poti foarte bine sa mergi si singura si acolo poti sa-ti gasesti prieteni,care iti impartasesc ideile, principiile despre viata, cu care ai ce discuta, despre sport si nu despre machiaj.
-te plangi ca duci o"viata groaznica".Nu este adevarat, te complaci in ea.Dece este nevoie sa te milogesti de acele "prietene"(care nu pot fi considerate nici macar colege, daca la 16ani se comporta asa)? Trebuie sa ai coloana vertebrala si sa nu te umilesti,pentru nimicuri si pentru niste "nimicuri"!
-incearca sa-ti ordonezi tu viata,singura,sa nu depinzi de niste pitipoance sau sa incerci sa te schimbi doar ca sa le fii lor pe plac.Fa-ti ordine in ganduri, vezi care-ti sunt PRIETENI adevarati, cu care te simti in largul tau, dar sa nu uiti totusi, ca esti FATA si trebuie sa te comporti ca atare!

| Cigarettă a răspuns:

1. Aşa mi se întâmplă şi mie. Mă îmbrac mai "rebel", mai "băieţeşte" şi toţi comentează felul cum mă îmbrac raised eyebrows. Nu pricep ce le *** grija pe ele cu ce mă îmbrac eu straight face. Decât ca o c***ă cu "fustă mini, roz din cap până-n picioare, o tonă de machiaj, botu de raţă` roz.". În fine mereu ignor aceste "comentarii", deşii uneori mai bagă şi strâmbe despre mine gen rolling on the floor. Le tratez cu indiferenţă oh go on. Le roade invidia smug.

2. Prieteni adevăraţi nu mai există, poate mai există dar rar găseşti. Toţi sunt pe interes: unii vor să fie "populari", alţii să fie pe interes[ tu ai bani, o împrumuţi cu bani, după pa oh go on ], altele vor să fie prietenă cu "tipa populară"... interese... oh go onj. Deci vorba aia "prieten doar cu persoana ta"winking.

| AnotherNimrod a răspuns:

Buna,
E clar ca ai o mare problema.E normal sa te imbraci mai rebel pentru varsta ta, dar nu uita ca esti la scoala si trebuie sa respescti un anumit regulament, mai ales daca ai uniforma.Cat despre fetele alea,de unde stiu ele ce faci tu noaptea?! Daca intr-adevar chiar „stiu" cu cine iesi, cu cine iesi, cand te intorci, inseamna ca ele sunt cele care umbla noaptea pe strada, nu tu! O chestie urata este faptul ca unii profesorii „isi pun pata"pe unii elevi.Ar trebui sa le explici ca nu e adevarat tot ce se spune despre tine, acum daca fetele aste chiar stiu totul despre tine, inseamna ca te urmaresc si ca pe seama lor ar trebui comentat(acelasi lucru se aplica celor care te judeca doar fiindca aud barfe si nu te lasa sa explici).Cat despre „prietena"ta, eu iti spun ca nu ar mai trebui s-o bagi in seama.Ce fel de prietena te lasa balta pentru altcineva?! Poate ar trebui sa ramai prietena cu acei baieti, daca intr-adevar te intelegi bine cu ei si poate ca in clasa/scoala ta mai e o fata cu aceasta problema si ati putea fi bune prietene. Sper ca te-am ajutat.

| pablo69benidorm a răspuns:

Le ignora, nu merită atenția oamenilor tăi vorbești ipocrit este mult mai bine să le aibă.

| pietrean a răspuns (pentru pablo69benidorm):

Poftim? Ce sa inteleaga fata din comentariul tau?

| Carmen100 a răspuns (pentru pietrean):

Google translate, ma laughing

| pietrean a răspuns (pentru Carmen100):

Bine "ma" fetito, daca zici tu!