| MihaiAvd a întrebat:

Salut, am 16 ani si de ceva timp problemele dintre mine si parintii mei se agraveaza : lor le pasa prea mult de scola, note, (chiar daca per ansamblu iau note bune ei mereu ma compara cu geniile care petrec ore invatand ),nu vor decat sa fac lucrurile decat cum vor ei (de exemplu de ziua mea ei mi-au RECOMNDAT un nou local unde sa o fac dar am facut-o la localul meu preferat si ei s-au suparat, sau chiar incearca sa ma fac sa ma inteleg cu altii pe care nu-i suport doar pentru ca EI sunt prieteni cu parintii lor) si vor sa stie exact ce fac (stau la camin), cel putin tatal meu daca are ocazia imi verifica istoricul, mesajele, pozele, facebook-ul, nu are nimic special de vazut dar pur si simplu ma supara pentru ca imi invadeaza spatiul personal iar atunci cand imi tine predica(care poate dura o ora) imi tot spune ca atunci cand era el de varsta mea facea... si nu pot intelege ca s-au schimbat vremurile. Multumesc si sper ca v-ati putea spune opinia.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

1★ Nu lua in seama comparatiile astea... te fac sa te simti prost si pentru ce? Ce vina ai tu ca aia au cine stie ce memorie vizuala si retin imediat toate lectiile? Parintii vor sa te motiveze prin asta dar nu le iese atat de bine.

2★ Vor sa te intelegi cu altii? Incearca sa vorbesti cu ei *cu parintii* sau pur si simplu incearca sa gasesti anumite activitati pe care sa le faci alaturi de acele persoane *pe care nu le suporti*.
De exemplu eu nu suportam pe unul... pana cand a venit la noi cu laptop-ul. *juca metin -pe vremea aia era la moda* Mi-am luat si eu laptop-ul si asa am inceput sa ne "imprietenim" chiar daca pana atunci nu ne suportam.

Incearca sa lasi de la tine. Eu mereu eram ceva gen "Mda, si acum ce facem?" Poate vine si respectivul cu o idee buna, ceva ...mai stii? Oricum se simte bine daca vede ca iti pasa oarecum de parerea lui + ca este un gest urat sa-l tratezi ca naiba, mai ales atunci cand este musafirul tau.

3★Nu te supara dar este un lucru bun ca vor sa stie exact ce faci. Daca te-ar lasa pe cont propriu atunci te-ai putea apuca de baut, fumat, droguri, "gagici" (nu m-am putut abtine, scuze) *orice in afara de scoala*
Faza e ca exista multe prostii care te-ar putea distrage cu totul de la invatat. Parintii tai nu vor asta si stii de ce?
Pentru ca ei vor ca tu ...atunci cand cresti sa ai destui bani pentru a-ti trimite copilul la un local impreuna cu prietenii sai. Nu te supara dar acesta este adevarul. Parintii iti vor binele chiar daca te trateaza ca la puscarie.

4★ Totusi explica-le ca totul are o limita. Mi se pare absurda faza cu mesajele si toate cele.

Intra pe modul incognito *ca sa nu mai apara nimic in istoricul browser-ului*

Eu in locul tau mi-as bate joc *as umple istoricul de lucruri ciudate dar nu exagerate* Sa vedem ce ar zice atunci.

De asemenea poti sa-ti faci istoricul full cu linkuri de la aceasta intrebare. Poate ca asa tatal tau o sa vada ceea ce simti. Poate ca o sa te inteleaga.

Sau... poti sa vorbesti cu ei, sa incerci sa le explici chiar daca nu vor sa te asculte. *vorbesti peste ei, nu e mare lucru*

Succes!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

As fi curios sa aflu parea ta ce s-ar intampla cu tine daca parintilor tai le-ar fi indiferent ceea ce faci. Spune-ne, te rog, ce varsta ai, in ce clasa esti si unde. Nu de alta, dar una este sa dai un sfat unei personae de 10 ani, si cu totul altceva este atunci cand sfatuiesti pe cineva care are 17-18 ani.

| T0T a răspuns:

Nu e bine nici să te lase chiar de capul tău dar nici chiar așa...Ai nevoie de puțină libertate, până la urmă e viața ta. Încearcă să le spui asta și dacă o țin pe a lor le spui că în condițiile astea nu mai poți învăța.

| peperonies a răspuns:

Muta-te singur si plateste-ti singur totul si nu o sa mai ai probleme cu parintii. eu asa am facut. dar acum repede cat inca le stii pe toate.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!