| Grof_Paul_2001 a întrebat:

Salut am 16ani si sunt dintr-un oras mic, Brad.Am si eu o mica problema:mi-am facut si eu Facebook acum 1 an(din motive personale nu am putut sa-mi fac mai repede)si acum am observat o fata de care imi cam place.Ea a invatat la scoala cealalta din oras si nu o prea cunosc prea bine.Are 15 ani acum a trecut pe clasa a 9a si eu pe a 10a.Am nevoie de ajutor.Cu ce mesaje pot sa o abordez, plus ca nici nu stiu daca are iubit sau daca vorbeste cu cineva? Ea, nu stiu, la prima vedere pare asa cam rasfatata sau nu stiu cum sa ma exprim...desigur are iPhone si da de aici poti sa iti dai seama de niste lucruri, dar totusi vreau un pic de ajutor.As prefera sa-mi raspunda o fata la acest mesaj, nu o sa dau funda sau alte porcarii din astea. Vreau doar putin ajutor.Deci cu ce mesaj as putea sa o abordezi si asa mai departe? Suntem prieteni pe Facebook si nu cred ca ma cunoaste, dar mda.Chiar simt ceva pentru. ea si nu m-am uitat numai la sani si la fund...nu,imi plac mult ochii ei, buzele ei, etc.Are o privire foarte miscatoare si chiar simt ceva pentru. ea.Deci un pic de ajutor va rog.(PS:NU o sa dau Fb meu la nimeni vreau sa imi raspundeti aici nu pe privat)+Cu ce mesaje as putea continua conv. daca ar vorbi cu mine si alte sfaturi va rog

8 răspunsuri:
| BarbieGirl13 a răspuns:

Bun. In primul rand, nu te baga ca un taran pe ea laughing Adica da-i un like intai..doua like-uri..trei..si o sa te observe incet. Da nu te uita la pozele din 2014 si sa ii dai la alea ca apoi pari obsedat sau disperat laughing Dupa ce ii dai subtil doua like-uri, scrie-i normal:"buna" si pune-i un emoticon sau salut sau cum vrei tu. Si pune un emoticon zambaret sau ceva ce folosesti tu in mod obisnuit. Daca iti da seen si te lasa asa si nu mai raspunde, mai bine o lasi...dar daca raspunde (ceea ce e cel mai probabil), eu zic sa porti o conversatie normala. daca te intreaba de ce i-ai scris sau de unde o stii, ii spui clar cum sta treaba si ca ai mai vazut-o si ca i-ai scris deoarece voiai sa vezi cum e si doar sa vorbiti. Dupa ce se termina conversatia asta in care va cunoasteti ..in care sa vorbesti normal fara sa te panichezi sau sa ii pui inimioarelaughing, daca nu iti scrie ea, lasi vreo doua-trei zile sa treaca si poti sa ii dai un comentariu la o poza cu un sticker dragut sau cu un emoticon si daca nu iti scrie ea dupa, scrie-i tu gen:"e draguta poza aceea" daca te intreaba care, ii spui ca la aia la care ai comentat. Dupa incerci tu sa faci cumva conversatie, dar fara sa ii faci prea multe complimente si fara prea multe inimioare sau pupici. Chiar daca zice doar un "mersi" si dupa doar iti da seen daca ii zici ca nu are pentru ce, las-o. Asteapta inca o zi si apoi scrie-i si vezi ce mai face si cum se comporta si daca ii place sa vorbiti. Daca da, incepe sa o intrebi de seriale preferate, de muzica ei preferata, de vacanta de vara si ce planuri are, de cum crede ca va fi la liceu, incepe sa ii dai sfaturi pentru ca mna e mai mica si e boboaca...si dupa, daca o sa vorbiti mai mult vara asta, pueteti merge impreuna la balul bobocilor in toamna! Succes!
Inca ceva. Daca esti genul care scrie mai aiurea, reciteste ce ai scris inainte sa ii trimiti un mesaj mai lung si nu te preface. Fii tu. Ar fi nasol sa vorbesti cu ea intr-un fel pe Facebook, si in realitate altfel. Si dupa vreo doua saptamani poti sa o chemi afara asa cu mai multi sa iesiti. Daca ai un caine sa il plimbi sau are ea, e perfect, daca nu, oricum se gasesc mereu prieteni sa stea pe langa voi si sa va simtiti bine si sa ii dai atentie cand sunteti mai multi! Baftaaa

| Grof_Paul_2001 explică (pentru BarbieGirl13):

Mersi mult imi mai poti da mai multe sfaturi?

| MiurielSexoasa a răspuns (pentru BarbieGirl13):

Nu mai bine se preface pe strada ca da din greseala peste ea? Sau daca are o prietena sau un prieten prin care sa faca cunostinta cu ea. De exemplu poate sa vorbeasca si cand ies afara fac cunostinta..nu?

| BarbieGirl13 a răspuns (pentru Grof_Paul_2001):

Uite cum sta treaba... dupa ce incepi sa vorbesti putin cu ea, totul trebuie sa fie natural. Nu pot sa iti spun tot tot tot cum sa faci. Eu zic sa astepti si sa vezi cum merge treaba ca sigur iti dai seama daca e ok si o sa vina totul de la sine. Plus ca o sa te relaxezi pe parcurs si dupa ce o sa o chemi sa iesiti si vor fi mai multi si va veti simti bine, o sa iti dai seama ca poate nu e asa cu nasul pe sus sau de bani gata laughing ai incredere in tine si fii tu. E cel mai bun sfat pe care ti-l pot da eu!

| Grof_Paul_2001 explică (pentru BarbieGirl13):

Ok mersi pentru timpul acordat

| BarbieGirl13 a răspuns (pentru MiurielSexoasa):

Si asta e o solutie

| TheGirlFromTheDarkSide a răspuns:

Fetelor le place să fie tachinate, chiar dacă ele neagă asta.Glumește cu ea, da-i o porecla, fa-o să se ataseze de tine.Trimite-i poze cu ceea ce faci(de exemplu daca desenezi, trimite-i desenele tale, daca trebuie să pleci undeva si nu stii ce tricou sa alegi, fa poze, trimite-i-le și spune-i să-și dea cu părerea, se va simti speciala).Nu o inabusi cu complimente, va simti ca te dai la ea.Incearca sa fii cat mai relaxat cand vorbesti cu ea, fii putin indiferent, dar si romantic în acelasi timp. Daca vrei sa stii daca tine la tine, nu-i mai da mesaje cateva zile. Daca tine, iti va trimite ea mesaj, iar in tot acest timp in care vorbiti, nu le spune prietenilor tai despre ea(sigur nu o să-i placa).În schimb, daca nu iti mai da mesaj, e clar ca nu vrea sa vorbeasca cu tine, iar în acest caz eu te-as sfatui sa renunti, pentru ca daca va afla ca o placi te va uri si mai mult si se va uita cu dispret la tine(mai sunt fete, nu-i bai). Dacă mai ai nelamuriri, anunta-ma.