| Gigiqwe a întrebat:

Am 17 ani acum am terminat clasa a 10 a si m-am gandit sa ma las 1 an si sa muncesc si sa trang bani pana in vara 2019. As vrea sa ma mut singur in Timisoara si sa fac postliceala si un job partime. Credeti ca m-as descurca? Si daca merita. Adica decat sa fac 12 clase fara bac mai bine as face o postliceala.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca nu. La 17 ani si fara vreo pregatire greu sa obtii un salariu care sa iti permita sa te intretii singur intr-un oras strain.

Mai bine ai invata ca sa nu mai pleci de la premiza ca nu iei bacul

| Gigiqwe explică (pentru suntserios):

Nu e vorba de bani

| suntserios a răspuns (pentru Gigiqwe):

Dar despre ce e vorba? Eu personal cu bani imi platesc facturile

| Gigiqwe explică (pentru suntserios):

In caz ca n.ai citit tot am zis "sa ma las 1 an pentru a strange bani" sa ma mut intr-o garsoniera si sa incep o postliceala care e (15 mil /luna) + un job partime. Parerea mea este ca o postliceala ajuta mai mult decat bacul. si eu voiam sa stiu daca merita si daca as putea face fata la scoala+ job

| Jannah a răspuns:

Recomandarea mea ramanea bacalaureatul + facultatea, dar poti face si o postliceala. Sunt unele postliceale ce iti vor cere bacalaureatul la finalul cursurilor de ( 2-3 ani ), daca nu il ai, iti spun cu toata sinceritatea ca ai facut degeaba postliceala ( diploma obinuta neavand importanta daca nu ai bacalaureatul ). Cel mai ok e sa te interesezi de acest aspect. Cat despre job, aici iti recomand sa lucrezi la MC ( am un coleg si a ajuns intr-un an sa castige foarte bine, are varsta ta ). De ce nu te-ai descurca?