| TeoImpuls a întrebat:

Salut, am 17 ani si doresc sa stiu daca comportamentul meu este unul normal in cateva situatii:

Am o relatie cu o fata (pe care o iubesc mai mult decat orice) de aproape 4 luni. Ne-am cunoscut online dar relatia noastra nu este virtuala. Sunt gelos mai tot timpul, invatam la licee diferite si stam cam la o ora distanta. Mereu cand vad ca nu imi raspunde la tel sau cand nu vorbesc o anumita perioada de timp cu ea ( cateva ore) incep sa ma gandesc la tot felul de prostii. Mai nou i-a dat nr de telefon unui baiat (pe care il stie doar online ) pentru ca acel prieten al ei dorea sa ii ceara sfaturi in legatura cu o fata din cate am inteles. Sunt extrem de gelos si nu stiu cum sa fac sa nu mai fiu.
La inceputul relatiei noastre, dupa vreo 2 saptamani, fostul ei a inceput sa o sune desi ea ii inchidea mereu iar el stia ca are iubit, el tot insista. Intr-o zi mi-a spus ca a venit la ea la usa cu flori si ciocolata dar a deschis fratele ei pentru ca ea dormea. Dupa aproape o luna, respectivul a incetat cu sunatul, credeam ca a inteles. Dar de 1 saptamana sau 2 a inceput iar, de data asta mai rar. Cam odata pe zi sau la 2 zile. Ea imi spune ca nu raspunde dar eu tot gelos sunt. Desi am incredere absoluta in ea, mereu sunt gelos.
Cum fac sa scap de gelozia asta care imi aduce numai rau...

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te inteleg perfect, asa sunt si eu. Nu stiu, probabil aceste stari trec cu timpul. 4 luni e inca putin, n-o cunosti suficient sa ai incredere deplina in ea si asta e problema. Cu timpul poate te vei convinge ca merita increderea si nu vei mai fi asa gelos.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Este normal. Esti ingrijorat pentru ca o cunosti de mult timp. Trebuie sa aveti o discutie pe tema asta daca vrei ca relatia sa dureze. Si daca v-ati intalnit online, evident nu ai avut timp sa-i testezi increderea. Discutati si problemele se vor rezolva. Bafta!

| TeoImpuls explică (pentru CatelusaCuParulCret):

Ea nu prea doreste sa comunice cu mine pe teme de genul. Nu prea imi spune mai deloc aproape cand e suparata sau trista sau cand o deranjeaza ceva. Imi spune ca asa e ea, se inchide in interiorul ei. A spus ca o sa vorbeasca cu mine si o sa imi spuna ce are pe suflet cand o sa considere ea ca trebuie.
Am vorbit cu ea odata despre asta...Mi-a spus ca sunt prea gelos si ca nu ar trebui. Cand i-am spus ca m-a deranjat ca i-a dat nr baiatului ala si ca vorbeste prea mult cu el in ultimul timp s-a suparat foarte tare si a inceput sa planga si mi-a inchis... dupa mi-a trimis mesaj ca o doare cand aberez asa.
Ii stiu parola de la contul ei de pe forumul pe care vorbesc si ca orice om bineinteles ca m-am uitat la conversatii cerandu-i voie..Nu scria nimic ca sa imi dea motiv sa fiu gelos dar eu totusi sunt...Are legatura si cu asta gelozia mea? http://www.tpu.ro/......ri-mergem/

| Rainmaker a răspuns:

Salut Teolmplus!
La intrebarea asta nu ma asteptam Cred ca meriti un premiu de originalitate.Chiar asa! Cum sa scapi de gelozie?
Daca esti gelos, pare a fi un lucru pe cat de rau pe atat de normal. Daca nu esti gelos inseamna ca nu o iubesti indeajuns, daca esti gelos, inseamna ca nu-i acorzi suficienta incredere.Cred ca ar trebui sa gasesti o cale de mijloc.Nu-ti mai exterioriza gelozia fata de prietena ta, caci s-ar putea sa-ti dauneze.Vezi bine ca se supara.Arata-te mai preocupat de soarta ei atunci cand sunteti impreuna.Adreseaza-i intrebari de genul "ce mai faci?" si nu "ce ai mai facut?". Incearca sa nu te mai intereseze ce a facut ea in rastimpul in care nu ati fost impreuna.Sunt convins ca-si va da seama de schimbarile tale comportamentale si relatia voastra va evolua pozitiv.Cu timpul, potentialii rivali vor disparea in totalitate.