| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 17 ani si ma consider dependent de fumat, adica nu pot vedea o zi fără sa fumez macar o țigară, aș lua pe toată lumea la 'omor' dacă nu as fuma. Ok. Ideea e ca vreau sa le las măcar o vreme, însă nu știu cum sa mă păcălesc o perioadă, pentru ca totul ține de psihic. Aveți vreun sfat vă rog? Dacă e să mă gândesc, de vreo 2 ani de zile, nu a fost o zi, deci o zi, sa nu fumez. Inițial m-am apucat acum 3 ani.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Totule ste in capusorul tau, fiindca lasatul de fumat trebuie sa se faca brusca si sa nu te duci nicaieri in locurile unde se fumeaza, ca sa poti sa treci de cele 3 saptamani, cat ai pofta de tigari.
la 17 anisori si fumandde 3 ani de zile, cred ca ai plamani afectati si sincer, ar trebui sa ai vointa sa vrei sa traiesti, ca in stilul asta, nu apuci 20 de ani.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eeeee vedeți efecte nocive si dăunătoare asupra voastră acum? Le vedeți cum va distruge viata si va termină?

Tu ai agravat rău dacă ești în stare să faci rău unui om pentru o țigară.

Trebuie să mergi la un medic urgent nu-i de joacă cu așa ceva eu am avut de aface cu așa om exactă ca tine era chiar era în stare să omoare omul pentru țigări era tatăl meu fuma un carton pe săptămnă era gornzic de mult eu te cred 100% stiu ca esti in stare sa faci asa ceva pentru o țigară mergi la medic la un specialist sa te trateze este grav rău de tot nu-i normal să vrei să faci asa ceva pentru o țigară sincer imi pare rau de tine dacă ai ajuns in stadiu ăla

Eu râd când cineva spune dar țigară nu face nimic este doar așa de calmat nimic mai mult de fapt are efect dezastruos asupra sanatatii omului dar nu-si deau seama nu sunt conștienți iar cand începe să apară bolile cu plămâni cu respirația culmea ca nici atunci nu se potolesc nu-si drag seama ca si pun sănătate in pericol din cauza unui pachet de tigari pe care îți distruge sănătatea pe care îți bați joc de bani tai munciți pe care îți influențezi la rândul tău prieteni copii și o grămadă...

Nu are nici măcar un singur beneficiu pentru sănătate unul singur măcar si când îi aud pe ăștia de la mine de la muncă cai calmează cai liniștite ca nu știu ce nu stiu cum mă ia râsul instant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

La fel ca în cazul drogurilor sau a oricărei alte dependențe, în primul și în primul rând trebuie să cultivi foarte multă dorință și ambiție de te lăsa.
Ambiția și dorința de a te lăsa de acest viciu dăunător sănătății fizice și psihice vine de obicei în urma realizării efectelor adverse, în special a efectelor pe termen lung al consumului de tutun.
Nu doar că țigările sunt scumpe (un pachet costă mai mult de 20 RON), dar efectele negative asupra sănătății sunt uneori atât de severe încât, pot uneori face diferența între viață și moarte...

https://arhiblog.ro/cum-te-imbolnavesti-de-cancer-si-cum-mori/

https://www.google.com/......ps?/search