| anonim_4396 a întrebat:

Vă spuneam aseară că fumez rar.
Câteodată de 2 sau 3 ori pe săptămână, câteodată deloc.
În zilele în care fumez, fumez 3 sau 4 țigări pe zi, chiar și 5.
Fumez singură sau în compania celei mai bune prietene, deoarece nu mă simt confortabil și nici nu vreau să se creadă că m-am apucat oficial de fumat, deoarece, după părerea mea dependență=slăbiciune.
Dacă în unele zile simt nevoia de a fuma una după alta dar după aceea pot sta o săptămână fără a pune țigară în gură, ce semnifică asta: început de dependență sau nevoie de moment?
Țin să precizez că nu simt nevoia de a fuma în momentele de supărare sau tristețe, ci nevoia apare îndependent de starea psihică.
Uneori îmi place să fumez (depinde de țigară), alteori mi-e scârbă când mă gândesc.
Se poate afirma că s-a instalat dependența chiar dacă apare ocazional?

Răspuns Câştigător
| Emma24dsxd a răspuns:

La fel ca la mine, eu cred ca este doar pe moment, dependenta este atunci cand nu poti sta pana nu ai acel lucru permanent, este o nevoie de moment, ca atunci cand spui as manca o bomboana dar nu ai mereu pofta si nu esti dependenta

15 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Nu!

| 1997onur a răspuns:

Sunt alți care fumeza câte doua pachet pe zi sau chiar trei știu sigur asta la tine este altceva nu fumezi chiar atâta de mult nu cred ca este dependentă

| Anuket a răspuns:

Nu ești dependentă, acum.

| tonyc7 a răspuns:

Ai grija cat de mult fumezi, nu numai ca iti poti strica vocea si plamanii, dar poti imbatrani si mult mai repede!

| 19flo79 a răspuns:

Mai bine nu mai fuma, nu ai nimic de pierdut, ai doar de castigat happy

| anonim_4396 explică (pentru 19flo79):

Vreau doar să știu: se poate numi dependență sau nu?

| 19flo79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este dependenta pe care inca nu o constientizezi.
Te intreb acum: ai fi de acord sa fumeze copiii tai?

| anonim_4396 explică (pentru 19flo79):

I-aș lăsa să încerce dacă asta vor dau să-mi spună că sunt interesați să o facă, nu să o facă pe ascuns, influențați de anturaj.

| 19flo79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te intreb daca ai fi de acord sa fumeze? Nu zic de incercat...

| alexandradlr a răspuns:

Nu se poate numi dependenta. E doar ocazional cred. Oricum cred ca nu e bine totuși sa fumezi. E tentațiile dar nu te apuca sa fumezi zilnic, îți spune cineva cu experienta.

| anonim_4396 explică (pentru alexandradlr):

Azi am simțit nevoia să trag una la 15 minute.

| alexandradlr a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa nu mai prea simți nevoia nici o data sa tragi, dacă vrei sa o iei pe drumul bun. Scăpa de tigarile din casa

| anonim_4396 explică (pentru alexandradlr):

Dacă azi simt nevoia iar mâine n-aș mai simți deloc, înseamnă că nu-s dependentă?

| alexandradlr a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamnă ca nu ești dependenta încă, dar ești în pragul dependentei. Asa ca fii cu băgare de seama.