| BangArang001 a întrebat:

Salut, am 18 ani, si vreau sa ma angajez, faza ii ca mai am doi ani de scoala (seral), ce joburi full-time sau part-time gasesc, pentru ca la RAAL, firma care promitea ca ne angajeaza ca operatori pe CNC, nu mai angajeaza (sunt calificat degeaba pentru treaba asta, daca nu imi gasesc job in domeniu). Mentionez ca am specializare in graphic & web designer, Microsoft Web Development 4, Windows Development 4, Azure si Java. In IT mi-am gasit dar trebuie sa am bac-u dat, si cum termin peste 2 ani...deci nici o speranta.

Răspuns Câştigător
| Ycu a răspuns:

Greu, foarte greu sa iti gasesti azi un job fara bac, si decent platit, trebuie sa fi putin norocos, chiar daca ai specializari in IT, cred ca ai mai multe sanse sa termini liceul si bacul in 2 ani decat sa iti gasesti un loc de munca. Cauta pe e-jobs, locuri de munca care nu cer studii superioare si care se bazeaza pe interviu, pentru ca la interviu ai sansa sa arati ca esti muncitor si ai specializare in atatea domenii IT, ca programator si alte functii inalte, iti trebuie facultate. Cheers.

2 răspunsuri:
| Hilde a răspuns:

Fara bac si sa zicem un salar decent sunt in call-center-uri. Eu lucrez pentru Vodafone Germania deja de 3 ani, iar bacul l-am luat anul trecut. M-a angajat fara bac, sunt peste 50% minori in firma deoarece este si program part time cat si full time. Firma este in Timisoara.

| BangArang001 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, call-center zici (sunt din bistrita nasaud), multumesc de idee, am sa imi incerc norocul acolo, poate gasesc