| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am 20 ani si vreau sa plec singur in Germania sa muncesc (este loc singur unde a mai fost cineva si s-a mutat de acolo in tara ca are familie etc...). Problema este ca nu am cu cine sa merg si nu ma duce nimeni si asa m-am gandit sa plec singur si sa ma descurc ca sunt baiat mare.Ce parere avetii ma voi descurca? Totul este la comuni sunt si romani acolo nu-i problema.

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti gasesti pe cineva in Germania care deja locuieste sa te poate caza la el cel putin primele 3 luni. Nu poti sa inchiriezi imediat, nemtii sunt foarte pretentiosi si trebuie sa ai de munca mai intai si apoi casa, caci iti cer la inchirierea locuintei fluturasii de salariu pe cele 3 luni de munca lucrate. Foarte putini nu iti cer astea, desi trebuie sa ai noroc. Daca vei merge in zona Bavariei ai sansele sa nu iti gasesti de locuit, daca vei ajunge mai spre Vest-Nord in zona landului Renania de Nord-Westfalia ai sanse mai mari sa-ti gasesti casa, bineinteles ca trebuie sa platesti 2-3 chirii in avans inainte. Poti plati si in rate, nu-i nici un bai. Totul este sa-ti cauti din Romania cat esti inca, locul de munca, intr-o fabrica. Si cum ai ajuns in Germania, dupa ce vei avea serviciul sa te pui de invatat limba germana, caci neamtul dupa ce te invata ca nu mai esti un simplu turist si esti de-al locului, nu-ti va mai vorbi nici in panzele albele engleza cu tine. Esti in tara lui esti obligat sa ii inveti limba.
Poti sa te descurci daca vei vrea sa faci ceva, la inceput vei intampina mici greutati, totul depinde cat de puternic esti, dai inapoi ca un rac sau mergi mai departe si faci ceva in viata.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Bărbații se descurca mult mai bine singuri. Ai toată viața înainte, de ce nu? Poate o sa îți găsești prieteni acolo.

| SG1995 a răspuns:

Daca ai cazare si loc de munca asigurat fa-ti bagajele nu are rost sa pierzi timpul.

| P4rAd0x a răspuns:

Salut. Pare in regula sa mergi si singur, nu vad de ce nu. Daca ai bani si stii cel putin engleza sigur ca te descurci.