| aladinmineru a întrebat:

Salut! Am ajuns intr-un moment greu din viata, mai exact la 18 ani. Am terminat liceul, n-am luat bacul si nu stiu cum o sa-mi gasesc de munca. Acum problema este ca am ajuns intr-un moment in care nu mai stiu ce sa fac efectiv.
Eu de mult vreau sa ma duc in armata(stiu ca este greu, ca poate se castiga putin si ca fara grad o sa fiu posibil luat in ras sau nu stiu ce, dar nu ma intereseaza) pentru ca-mi place si din patriotism, dar totodata vreau sa-mi fac si o firma in 1-2 ani maxim pe IT si aici vine problema ca astea doua se bat cap in cap si nu stiu incotro sa o iau si m-am blocat(nu prea am cu cine sa discut legat de treaba asta si de asta am decis sa incerc aici).

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Meseria de soldat, subofițer, ofițer în armată este foarte onorabilă și cu timpul câștigi bine în ea. Dacă intri într-un program de educație militară, vei întâlni și acolo IT. Apoi ai existența asigurată pe termen lung, cu efort de disciplină care devine apoi rutină. Să speri că vei câștiga bine în IT fără multă educație și efort de organizare, este utopie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu mai ai o sansa sa dai bacul? Multe persoane il dau a doua oara, nu este o rusine.E adevarat ca esti intr-o pozitie nevaforabila cand vine vorba de loc de munca, dar tot trebuie sa incerci sa ramai pozitiv, pe linia de plutire.Ai abia 18, inca este timp.Multe persoane au succes cu propria afacere abia pe la 30 de ani, deci eu consider ca nu trebuie sa iti faci asteptari irealiste.

Orice te decizi, succes!

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e un moment greu din viața ta, e o iluzie.Momente grele înseamnă să ai grave probleme de sănătate,sa fii incapabil să te întreții, să îți moara o ruda apropiata, înțelegi tu, ceea ce mi-ai spus tu, e doar un amestec intre confuzie și lipsa de speranță.
Faptul că nu ai luat bacul din prima asta nu denotă că ți-ai pierdut viața sau șansa la viață, mai poți da bacul o data, alții l-au dat și de 5 ori și despre acei oameni n-am mai auzit să fi murit de foame, fii încrezător!
Diploma de bac e un substitut al hârtiei igienice, puțin cam tare, da își face treabahappy
M-am uitat la admiteri pe la facultăți, au fost cazuri în care unii cu medii mici au intrat la locuri bugetate și alții cu medii mari în bac au intrat la taxa, iar alții respinși și nu fabulez.La drept am văzut acest paradox, pentru că da, examenul de admitere a făcut tot. Poti sa iei 10 in bac, daca bulesti admiterea =0
Deci șanse ai sa reușești.
Nu vreau sa îți stric speranțele,însă IT-ul nu e o joaca de copiii! Cunosc oameni care au făcut meditații de le-au sărit parul din cap și abia au intrat cu chiu cu vai la facultatea de informatica!
Trebuie sa fii foarte perseverent și să mănânci engleza și mate pe pâine! Nu e imposibil,însă trebuie sa ai in vedere că acest proces durează,nu poți bate din palme și gata, ești it-ist.
La fel și cu armata,e cale lungă sa ajungi acolo,dar daca ești determinat,nu vad de ce nu ai reuși?
Totuși,sunt sigur că ai și alte oportunități, așa că începe cu ele și dacă nu merg, treci la planul b sau na, invers, cum știi tu, pe premiza că "Macar am încercat".
No, alegeri înțelepte! Bafta!

| sammie a răspuns:

Bună! Mai bine înveți la materiile la care ai luat notă mică iar după ce iei bacul te gândești încotro să mergi. Acum axează-te pe bac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa inveti la meteriile la care ai picat si sa te inscrii la a doua sesiune de Bacalaureat. Daca te pregatesti temeinic, o sa-l iei. happy