| Motănaş a întrebat:

Salut, am aşa o problemă. Recent am depus documentele la Universitatea de Stat din Chisinau iar in cerere am indicat 2 specialitati : 1.limbile straine; 2. jurnalismul. ( le-am clasificat in funcție de care e mai importanta pentru mine )
Adica mai mult voiam la facultatea de limbi.
Dupa perioada de admitere am mers la Universitate de unde am aflat ca din pacate am fost admisa la jurnalism la buget, iar la limbi la contract. Nu prea avem resurse necesare pentru a achita contractul si am decis sa ramanem la jurnalism,(chiar daca era pe planul 2) ba mai mult de atat am fost atat de incurajata de doamna unde am depus actele, ca credeam ca e o alegere mult mai calculata sa merg la jurnalism ( adica am mai multe oportunitati de angajare)
Cu mare nerabdare am asteptat data de 28 august sa depun cererea pentru camin, si sa rezolv si problema cu cazarea, fiindca locuiesc cam departe de oraş.
Deci, toata luna iulie am umblat in al noualea cer cit de fericita eram ca soarta s-a schimbat asa si am fost acceptata la jurnalism, pana sa ajung azi la data de 30 august sa merg sa verific daca am primit camin si doamna prodecan pe jurnalism sa imi spuna ca eu NU sunt studenta la facultatea lor. Nu sunt!
Sa spun ca am cazut in soc, e sa nu spun nimic!
Dupa cum am aflat pentru inceput -da, am fost acceptata la jurnalism, iar dupa intreaga perioada de admitere, au existat persoane care şi-au retras cererea de la facultatea de limbi straine şi respectiv au mai aparut locuri bugetare. Deci euu am trecut automat de pe pozitia a 2 - facultatea de jurnalism, pe pozitia 1 la facultatea de limbi. Adica toata aceasta trecere s-a realizat fara sa fiu macar anunțata. Asta ar fi puțin daca ...astazi 30 august m-am dus azi sa ma clarific cu aceasta neclaritate. Am discutat cu doamna responsabila pe adunarea actelor si ea a spus ca problema trebuie discutata cu decanul facultatii.
Decanul de la facultate pur si simplu ne-a alungat din cabinetul sau, motivand ca eu nu sunt studenta la facultatea lui si el nu are nici o treaba cu mine si cu tot ceea ce se intampla, ba chiar mi-a spus ca trebuia sa cititi regulamentul.
Vreau sa deschid o paranteza ( care regulament? cand am depus direct actele in original, cand am completat cererea si cand am fost oficial denumita studenta a acestei facultati )
Totusi nu m-am impacat cu gandul ca voi fi studenta la limbi straine, dupa atata timp cat m-am forțat să accept jurnalismul. Ceea ce tine de cazare este o problema totala.
Intrebarea cu caminul nu o pot rezolva deoarece toti imi intorc spatele, spunandu-ne ca camine nu mai sunt, nimeni nu doreste sa afle situatia initiala in care nu am nicidecum vreo vina si nici sa primeasca cererea fiindca turul s-a terminat şi asa am ramas eu - fara specialitate si fara camin.
Stie cineva cum pot sa procedez in cazul asta? sau daca s-a mai confruntat cineva cu probleme de genu.

Întrebări similare