| Marius_Morosanu_1995 a întrebat:

Salut, am cumparat un router tendaf3 n300 wireless si nu stiu cum sa-l instalez. Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Bagi cablul de net in router si un cablu eth in PC, apoi deschizi browser-ul de net si tastezi 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 si iti va deschide meniul router-ului. De obicei administratorul si parola sunt admin si admin. Poti sa ii dai un quick configuration si introduci credentialele de le net, contul si parola. Setezi un nume pentru router si o parola. Bafta. Vezi ca ai in manualul router-ului pas cu pas ce trebuie sa faci.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut. Ai putea incepe astfel:
1. Conectezi mufa de internet la router si apoi de la router la pc-ul tau.
2. Conectezi routerul la o sirsa de curent(priza).
3. Pornesti PC ul si deschizi o pagina de browser, iar la adresa o sa scrii : 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 (depinde care merge).
4. O sa te loghezi cu usherul "admin" si parola "admin".
Apoi o sa fi nevoit sa alegi un nume si o parola daca ai internet cu asemenea specificatii ( ca RDS), sau sa selectezi o conexiune dinamica.
Mai jos o sa poti selecta numele si parola routerului(diferite de cele ale conexiunii la internet, sau poti lasa tot pe alea).
5. Apesi ok, si te conectezi la router.