| wonderfully a întrebat:

Salut.Am nevoie de ajutor.Trebuie sa am mai multa incredere in mine si nu stiu cum s-o capat? Treaba e ca eu sunt foarte timida si pentru a depasi acesta timiditae trebuie sa am mai multa incredere in mine. Orice idee va fi bine venita.

3 răspunsuri:
| BlueBroom a răspuns:

Orice adolescent este timid.In spatele acestei timiditati sta frica de a nu deveni penibil.Mai jos ai niste pasi pe care, daca vrei, ii poti incerca:
1.Nu te invinovati! Esti intr-o faza in care trebuie sa-ti construiesti increderea si respectul de sine(chiar daca va dura mai mult)
2.Schimbati imagina de sine! Daca spui intotdeauna:"eu sunt timida" nu faci altceva decat sa te descurajezi si sa te blochezi.Acest lucru o sa-l vada si ceilalti si o sa te perceapa ca pe o incuiata.
3.Nu te cocosa! Da ca te indrepti emani incredere in tine. Uita-te deschis in ochii celorlalti si zambeste.
4.Creaza contacte! Vorbeste, pune intrebari, fii deschisa, arata-ti sentimentele. Daca vei comunica activ si deschis cu ceilalti, vei scapa de frica de a te mai face de ras.Cu cat faci asta mai des, cu ata vei deveni mai sigura pe tine
5.Nu lua totul in serios! Daca cineva se compoarta urat cu tine sau te face sa te inhibi arata ca esti stapana pe tine si ca nu bagi in seama ceea ce se spune.
(m-am inspirat in unele parti)
Succes!

| sixtythree a răspuns:

Uite aici o adresa web. sper sa-ti fie de folos.
http://www.fistichiu.ro/Psihologie-sociala/vreau-sa-scap-de-timiditate.html