| MariuS88c a întrebat:

Salut tuturor am si eu o întrebare, as dori sa devin programator/operator IT, dar nu știu cât se câștiga si la liceu mai exact pe ce trebuie sa merg(pe ce profil, dar nu vreau sa aud ca eu cred ca...) îmi puteți spune cam cât se câștiga ca programator? dar ca operator? Si pe ce profil sa merg la liceu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, profil matematica-informatica intensiv sau simplu.
Salariul este in functie de ce esti si la ce firma: nu iti pot spune fix atat ca vei lua.
Eu sunt la o firma din Pitesti mai fac cateodata si 2-3 drumuri pe luna la Bucuresti pentru cine stie ce probleme de soft, dar in rest lucrez de acasa, sunt proiectant cad, in afara de asta fac si pe "reparatoru de servere dedicate" si tot ce imi sta in putinta in acea firma, sunt universal in it la acea firma mai exact. Salariul meu la inceput a fost de 3300 ron in mana, pe cartea de munca undeva la 4000 dar taxe/impozite/sanatate etc. Iar acum ca am deja 1 an de cand lucrez acolo i-au in mana 4200 ron, dar fac munca 9-10 ore, +1-2 ore suplimentare si sincer free, adica imi convine sa fac si suplimentar cateodata ca deh, ma inteleg foarte bine cu managerul acelei firme si in plus de asta este taicamio director acolo, si este de ceva timp. Cu asta fiind spuse nu iti pot spune decat urmatoarele:
SPOR LA INVATAT, dar invatat nu doar asa de ochii lumii, medie cat mai mare la bac, experimentat cu 90 de puncte sa speram la proba de info, sa inveti tot ce tine de c++/c#, pascal, php, ipb, xhtml, html, joomla, programare in linux/servere, cam asta e ce iti pot spune. Si apoi cu timpul faci si tu cursuri avizate de CISCO sunt cu plata, le poti face online da bine in cv+ iti da si scrisoare recomandata, crede-ma va fi ok, doar sa iti dai silinta sa inveti nu doar in batjocura daca vrei sa ajungi ceva calumea, iar apoi dupa 3-4 ani de experienta la o firma din Ro, pleci afara garantat.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol, deci gramatica mai slabut si "taicato" director. Ia du-te tu si angajeaza-te undeva fara sa ai pile si vezi ce salariu o sa "i-ei".

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

1. Gramatica la tine i-eiwinking asa se scrie mai nou posibil, Raspuns corect IEI.
2. Pilele daca ar fi te baga doar, dar daca tu ESTI PRAF, in secunda doi si taicato sa fie manager ca te da afara, acum pe bune, nu este destul de logic?
Ma duceam acolo ok. Dupa stateam cateva zile ca deh sa nu zica manageru ca nu tine cu taicamio, vedea ca sunt but, si ce imi zicea, bai asta, baiatul tau e... slabut in informatica nu stie sa faca nici un amarat de site, nu il pot tine asa. Ahawinking, cam asa sta treaba cu pilele. E GREU SA INTRI SI USOR SA ZBORI.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Poate te prinzi si ce e cu ghilimelele alea ale mele...
2. Pilele te baga, pilele te tin. Vezi cazul parlamentarilor. O mina pe alta se spala. Daca taica-tu aduce mai multe beneficii decit faci tu belele, te tine... asa stiu caz de om intrat in sistemul bancar direct pe postul de manager de filiala fara nici o experienta in domeniu. Ca e destept, muncitor si a rezistat in post, asta e partea a doua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Lasa frate, eu nu am intrat pe pilele lu' taicamio sa ti-o zic direct, in primul rand la mine a fost in felul urmator am vorbit cu niste prieteni care erau ingineri it, si experti autocad-isti, si i-am intrebat ba, eu m-am cam plictisit sa stau cateodata 2-3/1 luna /an fara bani sau etc si de cerut parintilor s-a cam dus vremea aceea, zic, pe undeva in domeniul it ceva, nu se gaseste la locurile voastre de munca, si ei mi-au zis sa aplic cv la compania cutare, am aplicat si in maxim 1 saptamana am fost sunat de un operator call center ca daca pot veni la interviu pe data de ora de, zic ok, am dat interviul, cu limba engleza, pe calculator, ce m-au pus aia, bun totul, dupa am intrat acolo, a zis atat ai salariul de incepator deocamdata, si dupa vreo 1 saptamana maxim, il vad pe taicamio ca vine la mine si imi zice, felicitari ca ai intrat, nu multi cunosc ceea ce faci tu, si atat.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, foarte bine atunci. Dar nu poti nega ca POATE te-a ajutat si asta. Ca nu esti niznaut si iti vezi de treaba, bravo tie.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Iti place sau doar te-ai gindit sa faci asta pentru ca s-ar cistiga bine? Daca nu ai si un pic de chemare in directia asta, o sa fii doar un code monkey blazat platit slab pentru tot restul vietii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand... diferenta intre programator si operator IT e ca de la cer la pamant.

Programatorul este o persoana specializata cu calificari superioare, pe cand opertorul IT e o persoana care face niste chestii de baza la un PC (gen introduce niste date si el acolo).

daca vrei sa te faci programator doar pentru ca ai auzit tu ca se castiga bine degeaba te faci. Meseria asta o faci daca stii despre ce e vorba, daca o faci din pasiune si daca ai o anume inclinatie pentru asa ceva.

Clar e ca trebuie neaparat sa faci un profil mate - info, de preferat intensiv info.

Iar legat de salarii, totul conteaza de unde lucrezi, ce lucrezi, ce experienta ai, cat de bun esti samd

| Bianca996 a răspuns:

Cât se câștigă nu știu din păcate, dar îți pot spune că trebuie să mergi pe profilul mate-info, de preferat intensiv info. Apoi poți face fără probleme facultatea de informatică.