| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am o intrebare legată de inaltimea mea. Aceste lucruri nu se pot preciza exact, dar macar sa ne dam cu parerea si sa incercam sa estimam.
Sunt fata. Am 15 ani. happy
Mama are 172 cm.
Tata are 175 cm.
La momentul actual eu am 168 cm.
Exista vreo sansa sa ajung la 178-180 cm?
Intotdeauna mi-am dorit aceasta inaltime. Ba chiar 180 cm si cu tocuri de 10 cm. Nu ma deranjeaza sa fiu mai inalta decat restul. Vreau asta pentru mine. Ca sa pot vedea lumea de mai sus. Sa simt acea atitudine, daca intelegeti ce vreau sa zic.
Trebuie sa recunosc ca am fost adepta sporturilor si nici nu prea am practicat in copilarie in mod regulat. Vreo 2 ani tenis, dar cam atat. In rest mai jucam baschet, handbal, ski, inot, asa, ocazional, cand ma intalneam cu prietenii. Dar nimic serios.
Dar sunt dispusă sa ma apuc mai serios, chiar zilnic sau de doua ori pe zi (pe termen de ani de zile), asta daca stiu ca am sanse. Inot, bachet, handball, stretching, orice m-ar putea ajuta (caci genele nu le pot schimba). Chiar si alimentatie sanatoasa.
Am oare vreo sansa mare sa ajung la inaltimea aia?
Si cam de ce sport/sporturi ar trebui sa ma apuc? Cat de frecvent m-ati sfatui sa il/le fac? happy
Multumesc

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai șanse, dar sporturile nu te vor ajuta prea mult. Alimentația sănătoasă, într-o mică măsură.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa fi cît mama ta i ti trebuie pantofi cu toc, nu poti forta organismul sa creasca brusc, nu te inalti peste noapte, acum ai 1, 68 cm, pana la varsta de 18 ani o sa mai cresti, daca i semeni mamei vei fi cit ea, daca nu o sa fi cit ea de inalta nici la 18 ani, tocurile, ele te ajută sa cîstigi cîti va centimetrii in plus.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sansa ai, dar moderata. Recomand baschet sau volei. Intensiv. Inotul asa, de mentinere, dar nu pentru inaltat.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Dau exemplu pe Nadia Comăneci și cam în general toate gimnastele sunt mici de înălțime. Orice ai face înălțimea rămâne cea "programată" din "fabricație".Așa că e posibil să rămâi exact la înălțimea pe care o ai acum sau este posibil să mai crești.

| Fabianaa a răspuns:

Zic din experienta ca sportul te ajuta sa te înalți. Recomand baschet și volei.

| anonim_4396 explică (pentru Fabianaa):

Multumesc pentru raspuns!
Inotul ajuta cumva?
Ar fi mai accesibil sa merg la piscina si de asta intreb happy

| Fabianaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Din câte știu eu nu, înotul cred ca te ajuta mai mult pentru dezvoltarea corpului decât creșterea în înălțime.