| anonim_4396 a întrebat:

Salut am o problema cu cititul patesc deseori sa citesc alte cuvinte si nu stiu de ce.Ma gandesc ca poate din graba sau daca citesc un text mai repede ma incurc.
Precizez ca am 20 de ani si sunt la facultate sa nu credeti ca sunt analfabet sau altceva laughing si pe langa asta mai am si uneori probleme de exprimare...eu tind sa cred ca problema mea se datoreaza faptului ca nu prea citesc nu stiu ce sa zic.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici eu nu citesc des in germana, dar nu pot sa citesc ceva ce nu exista, da-mi un exemplu cum anume vezi tu acele cuvinte, se poate sa stai cu gandul la altceva si asta sa faca sa citesti altceva, poate informatia nu e codificata bine de creierul, poate ai https://ro.wikipedia.org/wiki/Dislexie

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Vede vreo doua, trei litere si dimensiunea cuvantului si completeaza in minte, e mai usor asa decat sa citeasca intregul cuvant. Si bineinteles cuvantul era altul. Asta se intampla celor care citesc cu dificultate, pentru ca citesc foarte putin.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Poate nu vede bine si are nevoie de ochelarii, ceea ce spui poate fi un adevar ca creierul completeaza, dar sa fim seriosi e la facultate um sa nu fie obisnuit cu cititul, nu are rabdare sa citeasca totul poate

| XatomisX a răspuns (pentru RAY):

Din ce am citit se pare ca as fii dislexic

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu e frumos sa conversam pe threadul lui, mai ales ca e baiat bun, canta rock, ai raspuns in mesaj.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Eu vreau doar sa ajut atat, da am citit

| PedoBarbie a răspuns:

Ești retard sau ce ceva că altfel nu îmi explic. Și mă întreb: " cum ai ajuns la facultate?".

| minrest a răspuns (pentru PedoBarbie):

Nu este retardat, este incult. La facultate a ajuns usor, ca e adresa si harta pe net, plateste taxa si plateste fiecare restanta. Facultate cu plata, normal.