| calinom a întrebat:

Am ocazia sa merg in Italia si am cautat niste parcuri de distractii la care as putea sa ma duc(am 13 ani) impreuna cu parintii si sora mea.Pana acum am gasit 3 parcuri:Magicland din Roma, Gardaland de langa Verona si Mirabilandia din Ravenna..La care credeti ca ar trebui sa ma duc? Daca nu ati fost,as vrea niste informatii despre numarul roller-coasterulilor, daca sunt mai multe pentru adolescenti decat pentru copii sau chestii din astea(eu nu am gasit). Daca ati fost, as vrea parerea voastra.In ce v-a placut sa va dati CEL MAI MULT si FOARTE IMPORTANT, daca roler-coasterurile sau alte chesti aveau limita de inaltime si pana la cat era(eu am cam 1 metru si 56)si in final care considerati ca ar fi mai frumos. Daca ati fost doar la unul dintre ele puteti sa spuneti si despre acela.Sanatate si numai bine!

Răspuns Câştigător
| Biiancaaaa a răspuns:

Buna! Eu am fost in Mirabilandia cand eram mai mica si am ramas impresionata.
Exista un carusel numit Katun Roller Coaster care este superb love struck. Merge cu 105km/h, are 6 bucle(adica te da peste cap de 6 ori mai pe romaneste), iar daca nu ma insel trebuie sa fii mai inalt de 1, 37 pentru a te putea da. Poti cauta pe net pentru mai multa siguranta. Eu atunci nu m-am putut da deoarece aveam 1, 33.
Parcul este si acvatic intr-un fel:
-exista o masina care urca pe o sina, ajunge in varf, este "curatata" si apoi lansata pana jos, unde este apa.(evident ca o sa ai parte de un scurt "DUS" laughing )
-ceva de genul este si o barca
*Astea sunt singurele carusele acvatice pe care le tin minte. Tin sa mentionez ca eu pe atunci eram destul de scunda si m-am putut da, presupun ca nu s-a schimbat nimic.*
Deasemenea exista o roata de 90m inaltime, de unde poti admira o priveliste splendida si poti observa multe carusele foarte dragute.(Este a doua ca inaltime din Europa)
Exista multe personaje: din cate tin eu minte o catelusa, un cangur, un hipopotam si o rata (parca) care sunt emblema parcului. Ele sunt "gazdele" acestuia.
In concluzie, eu chiar iti recomand parcul Mirabilandia, este deosebit. Am mai fost in multe parcuri de distractii, inca de la 2 ani, si uite ca pe acesta inca nu l-am uitat. Sunt sigura ca si tu te vei simti excelent acolo. Distractie placuta, si te rog sa mentionezi si ce parc ai ales(nu se stie niciodata, poate voi mai vizita o data Italia laughing )!
Sper ca te-am ajutat!