| anonima20 a întrebat:

Salut.am primit asta pe mess::haha foto http://bit.ly/zooTf8? Facebook.com-IMG247798.JPG.am dat click si cica e virus. ce pot face sa nu mai am virusul:o? in afara sa schimb windous'ul.pls ajutor:*:*:*:*

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

PAi si tu postezi linkul aici ca sa dea click si alti ''prosti'' pe el? Sterge linkul de la intrebarea ta! ->>> URGENT! Asa se mai viruseaza si altii! Intra la editeaza intrebarea si sterge linkul!

Raspuns:
Este un nou virus de facebook care se propaga pe messenger, acest fisier descarca o arhiva cu un fisier exe ce se executa automat si care apoi trimite din id-urile logate in pc-ul infectat mesaje cu acelasi link la alti useri.

Opresti process-ul din Task Manager:
mdm.exe (c:\WINDOWS\mdm.exe)

Elimini din registri(Start->Run->REGEDIT):
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Terminal Server\Install\Software\Microsoft\Windows\CurrentV ersion\Run
Microsoft Firevall Engine c:\windows\mdm.exe
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
Microsoft Firevall Engine c:\windows\mdm.exe
HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
Microsoft Firevall Engine c:\windows\mdm.exe

Stergi fisierul:
c:\WINDOWS\mdm.exe (Read Only, System, Hidden)

*incearca sa se conecteze la mersi.mrkva.su (offline)

Succes!

| anonima20 explică (pentru neluL):

Scuze n-am inteles ce trebuie sa fac de aici Server\Install\Software\Microsoft\Windows\CurrentV ersion\Run incolo.mersi mult:*

| neluL a răspuns (pentru anonima20):

Elimini! Toate intrarile mentionate mai sus le elimini. Te duci pe firul acesta-> Start->Run->REGEDIT->HKLM inseamna HKEY Local Machine->SOFTWARE->Microsoft->Windows NT->CurrentVersion->Terminal Server->Install->Software->Microsoft->Windows->CurrentV ersion->Run->>>aici elimini cu click dreapta si delete. ca sa mergi pas cu pas da dublu click pe fiecare pana ajungi la ultimul.