| Razvantra a întrebat:

Salut, am primit notele la examen(mate 7.90 ca am gresit 2 grile altfel luam 8.90 si romana 7.55, totala e 7.72) stau in Bucuresti si nu am la ce sa intru cu media asta si pe parintii mei ii vad foarte dezamagiti, dar incearca sa ma motiveze si imi spun ca sunt solutii sa rezolvam cum ar fi sa invat in a 9 a sa intru la lun liceu mai bun.(Problema e ca daca nu intru la mate info va trebui sa dau examen la: info, mate, biologie si chimie, iar daca intru la mate info(slabe sanse. 4 clase doar cam 150 locuri) trebuie sa termin cu medie mare sa ma mut si asta vreau sa intru la mate info desi sansele sunt mici) Problema e ca nu vreau sa le mai fac asta parintilor mei, au dat o gramada de bani in meditatii si nu am facut nimic, mi au oferit tot ce mi as putea dori doar pentru examenu asta. Bun, vreau sa plec de acasa sa nu ii mai chinui si sa nu mai investeasca in mine fara folos. niste sfaturi sa plec si sa ma descurc singur?(va rog fara aroganta)

Răspuns Câştigător
| IamDavidC a răspuns:

Părerea mea este că să pleci de acasă este o idee destul de proastă care te va pune într-un pericol iminent. Suntem oameni, cu toții mai greșim la examene sau teste, nu este nicio problemă. Sunt sigur că oricât de supărați ar fi părinții tăi nu-și vor dori niciodată să pleci de lângă ei.
Încearcă să vezi mai departe de acest eșec, pentru a remedia situația și pentru a te transfera…

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu te-ai gandit ca-ti vei dezamagii parintii cand pierdeai timpul inutil si nu invatai?
Acum este prea tarziu! Va trebuii sa mergi la un liceu mai slab si sa pui mana serios sa inveti foarte bine, ca sa poti sa-l termini cu note mari, luand BAC-ul si ajungand la o facultate buna.

| sammie a răspuns:

Buna! Nimeni nu-ti va da sfaturi cum sa fugi de acasa ( cel putin nu prea cred ). Incearca sa inveti mai mult si dupa aceea sa te muti la liceu dorit. Daca te plangi nu o sa rezolvi nimic iar daca fugi de acasa nu o sa te descurci mai mult de 2 zile. Te asigur.