| numesiprenume0 a întrebat:

Am terminat liceul. Ce facultate sa urmez in continuare? Nu doresc ceva cu sport sau prea mult libi straine. O facultate unde pot gasi usor un loc de munca(care sa fie cautat) si sa se castige bine.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate NU vine cu locuri de munca, asta va trebuii sa stii clar de la inceput.
Sunt mii de copii cu facultati care vand la tarabe in piata, prin magazine sau stau acasa si taie frunza la cold de strada, tocmai pentru ca NU iti ofera nimeni loc de munca dupa terminarea unei facultati.
cat priveste castigatul bine, se va intampa dupa foarte multi ani de lucrat intr-un domeniu, unde deja ai experinta si ai sanse sa urci intr-o functie.
Nu iti mai fa iluzii, ca nici un tanar iesit dupa bancile facultatii nu primeste salariu mare...pana si ala se zbate si merge la consursuri sa ia un job cat este de maarat, doar sa munceasca undeva.
In ziua de azi, toata lumea face facultatea ca sa ajunga sa munceasca la tarabe in piata, ca de munca oricum nu se gaseste si pentru 1 pozitie de job, sunt 20-30 de aplicatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam multe pretentii in conditiile in care nu ai nici cea mai vaga idee ce vrei sa faci

| Samariteanul a răspuns:

Se castiga bine pe medicina, dar e mult de munca.(insa este foarte cautata)

| Ara997 a răspuns (pentru Samariteanul):

Nu e pentru toata lumea medicina zic.
si nu se castiga aat t de mult in tara. in spitalele de stat se intra f. greu la privat esti exploatat maxim pe salariu modest.
sincer nu recomand decat daca e algerea este facuta exclusiv din vocatzie (la fel ca si meseria de profesor) altfel e moarte lenta

| 2Dragos2 a răspuns:

Automatica, Medicina, Drept, Arhitectura! Aici se castiga cel mai bine