| numesiprenume0 a întrebat:

Ce se cauta in prezent pe piata muncii? Am terminat liceul si nu stiu ce facultate as putea urma ca dupa ce o termin sa gasesc si loc de munca? Ceva fara limbi straine... Funda! Multumesc!

3 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Nu prea găsești ceva de viitor care să nu se axeze măcar pe o limbă străină, nici din punctul de vedere al facultății, nici al meseriei. Atâta timp cât vrei să excelezi. Tehnologia este cea care progresează. În domeniul IT ai avea locuri asigurate. Cât și în cele mai discutabile, cunoscute: medicină, pedagogie (s-au mărit salariile). Te poți îndrepta și spre cele care te performează într-o meserie.

| DrGoogle a răspuns:

Iti recomand sa dai la academia de politie sau la scoala de subofiteri politie sau penitenciar.
E ceva de viitor sigur, cu salariu bun si contract de munca nelimitat.

| Paulvasile10 a răspuns:

Am ceva idei,dar nu stiu cat de bine sunt platite,poti sppre exemplu sa alegi ca job ceva in constructii,si dupa ceva ani de experienta,sa devii sef de santier si sa ai salariu destul de bun
Sau fotograf,daca ai deprinderi artistice si nici nu iti trebuiesc cine stie ce cunostinte decat de fizica,partea de optica
Sau ceva in sport, in fotbal, antrenor, arbitru, manager tehnic