| Radu8119 a întrebat:

Salut. Am trecut în clasa a 9-a și pana acum nu am chiulit (aproape deloc, doar o data sau de doua ori), dar acum aș cam vrea pentru ca orele devin din ce in ce mai grele sad. Sfaturi ca sa nu afle parintii? La scoala noastră este si o aplicatie unde parintii pot vedea note si absente, iar asta îmi cam complica treaba. Astept sugestii, va rog fără sa ziceți "nu e bine sa chiulești". Mersi!

8 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Parintii tai stiu sa foloseasca aplicatia aia?

Daca faci online zici si tu ca ti s-a luat netu, daca faci fizic mergi la medicul de familie si ii dai si tu un 5-10 lei pentru o scutire cum ca te-a durut unde vrei tu de scoala si pe ziua aia se rezolva laughing

Cand eram eu la scoala si liceu asa facea, mergeam la medicul de familie si ii ziceam ca am chef de o scutire pe data de azi pentru ce aveam eu nevoie ( uneori ii ziceam pe fata ca am nevoie la scoala ca sa n-o incurc laughing ) si imi dadea

| Radu8119 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Da, știu sa folosească aplicația sad

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Radu8119):

Atunci e nașpa... Zi ca ți-a căzut netul, altceva chiar nu știu. Sau dacă e chiar asa aiurea sabotează-ți cablul de net singur. Asa poate poate scapi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un chiul la o anumita ora = o absenta.
Stii vorba aceea,, poti fugi, dar nu te poti ascunde"? Cam asa e cu absentele nemotivate. Dirigintele are rolul de a se informa despre parcursul fiecarui elev. Cand va observa absente nejustificate/ neanuntate ii va suna pe parintii tai. Asa ca degeaba vrei sa le distragi atentia parintilor de la aplicatie. Va aparea din senin dirigintele cu un telefon, iar pedeapsa ta poate nu va fi mare, dar scutire tot trebuie sa aduci.
Stiu ca esti inca un copil, ti-e greu sa duci atatea responsabilitati, insa asa te calesti pentru viata. Niste ore de mate, chimie par chinuitoare, nu? Dar la 18 ani cand va trebui sa alegi facultate sau un job decent nu va fi greu? Fii constiincios, nu apuca pe un drum gresit. Azi vrei sa chiulesti, maine nu mai inveti deloc fiindca nu te mai simti motivat. Ce se va intampla? Usor, usor vei pierde firul notiunilor invatate la liceu.
Daca lipseste toata clasa atunci nu ar fi tragedie, dar sa pleci doar tu doar din cauza unor ore mai grele nu-ti recomand. Sa nu mai zic ca unii colegi poate abia ar astepta sa spuna la ore (,, Doamna! Radu iar a chiulit"). Si uite asa profesoara/profesorul te va avea in vizor.
Am fost eleva, nu eram de nota 10, dar de fiecare data aratam efort, ma straduiam. Profesorii observa si apreciaza faptul ca iti dai interesul sa fii la ora, sa nu lipsesti.
Decizia este a ta, totul tine de tine. Totusi nu uita ca orice actiune are si consecinte.

| isemilia a răspuns:

Na, fiecare cu alegerea lui. Folositi adservio? (eu asta am folosit si aparea cam ce zici tu. Da trebuie sa mai fie si alte cataloage digitale, nu doar asta) Daca esti 100% sigura ca asta vrei, atunci chiuleste de la orele in care nu se face prezenta / nu foloseste profesorul platforma.

Ps. Chiar si daca te joci tu cu setarile alea un pic, la sedinta tot va spune dirigintele / diriginta. Da na, cata vreme iti asumi bafta. (vezi ca la 10 absente nemotivate pierzi un punct la purtare. Motivarea lor se face doar daca tutorele legal cere asta.

| Radu8119 explică (pentru isemilia):

Da, adservio folosim. despre ce setări vorbești? poate încă nu știu si mi le poți zice. mersi!

| Diana312 a răspuns:

Pe măsură ce te maturizezi orele devin din ce în ce mai dificile, dar nu poți chiuli mereu pentru că nu asta e soluția. Dacă lucrurile ar fi mai plăcute cine n-ar veni de drag la școală?