| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa nu va plictisesc.

Sa va spun "povestea" mea. In clasele I-VIII am fost printre primii 5 din clasa la invatatura, aveam medii generale de 8 si 9, nu lipseam niciodata de la scoala nici chiar atunci cand era bolnav.
Eh, dupa generala am intrat din cauza unei neatentii la un liceu prost din orasul meu unde erau multi drogati, "betivi" si baieti de cartier. In clasa a IX -a a decurs totul OK, chiar imi placea si ma intelegeam bine cu toata lumea. Atunci a fost primul meu chiul. Am invatat sa chiulesc si lipseam foarte mult de la scoala (am facut in primul semestru cam 50 de absente). A trecut semestrul I si am mers constant la scoala pana in Aprilie cand am chiulit fara sa ma duc deloc la scoala 3 saptamani. Am revenit dupa perioada aia la scoala si au inceput vorbele urate din partea colegilor mei de clasa (care chiuleau foarte mult dar nu invatau deloc), cuvinte gen : "Ramai repetent"., "Nu ai nici o sansa sa treci clasa", "Daca treci clasa te bat", s.a. Am mers de atunci constant la scoala si am trecut clasa a IX-a. La sfarsitul ei, mai exact la incheierea anului scolar au inceput jignirile unui tip (care a intrat pe un loc oferit de stat rromilor) care avea 19 ani, amenintari precum: "Jigodie ai trecut si eu am ramas corijent" si "Flamandule", etc. Cu ceilalti ma intelegeam cat de cat OK dar nu se bagau sa ii spuna ceva acelui tip. Am tacut din gura mult timp. (PS: Eram in clasa cu cel mai bun prieten al meu care imi zicea sa fiu tare dar comportamentul lui fata de mine in colectiv era rautacios si contribuia si el la jignirile aduse mie).

Incepe clasa a X-a: Prima zi de scoala a fost OK. Dar celelalte zile au fost un infern: amenimtari peste amenintari; am inceput din nou sa chiulesc cu "prietenul meu cel mai bun" timp de 4 saptamani inaintea vacantei de Craciun. Intors la scoala de teama repetentiei, au inceput iar cu jignirile, culmea numai la adresa mea; eh de la injuraturi, umiliri si amenintari pana la agresiune fizica a fost un pas. Atunci am luat o singura palma peste cap in fata intregii scoli. Eu nu sunt genul care ma iau la bataie, merg pe princiupiul "Cel mai destept cedeaza". In primul semestru am ramas cu media neinceiata la 6 materii urmand sa le inchei in semestrul viitor. Al II-lea semestru se anunta mai dureros ca primul an si jumatate din liceu: Am mers 3 saptamani fara sa chiulesc la scoala si gasaca acelui tip continua sa-si bata joc de mine in ultimul hal. Am inceput din nou sa chiulesc de prin Februarie pana in Mai 2012 cand m-am reintors sa dau tezele. In ziua cu teza toti se mirau ca am venit la scoala (si colegii care nu aveau nici o treaba cu viata mea m-au reprimit cu bratele deschise); la sfarsitul tezei am iesit din clasa si acel tip a inceput sa ma i-a la palme peste cap. Atunci mi s-a uplut paharul si am ripostat spunandu-i: "Ce ti-am facut de ma tratezi in halul asta?", "Nu ai loc de mine", "Ar cam trebuie sa-ti vezi de viata"; atunci eu m-am indepartat si cand sa cobor treptele mi-a dat nu picior in spate cazand puternic pe treptele liceului. Atunci eu m-am dus la "diriginta" si i-am spus ce s-a intamplat, eh, ce sa vezi nu m-a crezut! Mi-a spus ca am tupeu sa recunosc asta fata de tatal lui? (PS: Tatal sau facea contrabanda de tigari si era camatar); Eu i-am raspuns ca da. Dar din pacate nu s-a rezolvat nimic. Nu am mai calcat pe la scoala si am ramas intr-adevar repetent. Am vrut sa ma transfer intr-un alt oras invecinat mie dar tatal meu nu a acceptat pentru ca nu avea bani sa-mi dea zilnic de naveta asa ca m-am reintors la acel liceu cu sperante mari. Am ajuns in prima zi de scoala, a fost frumos, pana cand iar am dat de ala.Acel an nu am fost DELOC la scoala decat in prima zi. Am ramas iar si am cazut la o scoala profesionala. Astazi nu am dat de tipul ala dar daca voi da in viitor? Imaginea mea este foarte prosta in acel liceu datorita umilintelor. Ce sa fac? Vreau sa devin baiatul acela care am fost cu note mari si premii in fiecare an asa cum am fost in Scoala Generala. Eu nu mai stiu ce sa fac.

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Omule,daca nu ai facut-o pana acum...fa-o acum adica transfera-te la alt liceu.Ce e asa greu? Acolo vei fi nou si necunoscut si iti vei putea lua viata scolara de la capat.Stiu ca e tarziu sa-ti mai spun, dar na.

| FaithGaga a răspuns:

Deci... un baiat te-a facut sa chiulesti in halul asta doar de frica lui? Asta e chiar grav! Si ce diriginta ai si tu!
Clar cred ca ai doua solutii:
1. Daca tatal tau a zis ca nu aveti bani ca sa faci tu naveta, de ce nu te muti la alt liceu din orasul tau?
2. Poti sa incerci sa o iei de la capat si sa nu mai chiulesti, pentru ca nu e deloc bine! Numai in cazul in care mai mult de jumate din clasa ar chiuli, dar nu de unul singur!
Lasa vagabondul in pace, stai cat se poate de departe de el, iar cu prima ocazie cu care te mai agreseaza,
anunta dirigonta sau directorul!

| lonleyboy951 a răspuns (pentru FaithGaga):

Nu ma mut pentru ca am ramas repetent de 2 ori din cauza absentelor. Mai am un singur liceu in oras. La acel liceu poti intra cu medii de 8. Eu am avut 8, 33 in clasa a IX-a dar nu stiu daca ma va primi

| cosmin3confuz a răspuns:

Frate da nu pot inteleg cum ai putut lipsi atat de mult timp... de exemplu "din februarie in mai"?

| lonleyboy951 a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Daca ai fi trecut prin ce trec eu a-i intelege

| FaithGaga a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Eu nu pot sa inteleg cum de tatal sau il lasa!

| lonleyboy951 a răspuns (pentru FaithGaga):

Tata nu stie absolut nimic

| FaithGaga a răspuns (pentru lonleyboy951):

Cum adica? Nu stie ca chiulesti, ca aproape ai ramas repetent?

| cosmin3confuz a răspuns (pentru lonleyboy951):

Da ok am inteles asta am patit ceva asemanator stai calm. Dar oricum profii te considerau inviszibil sau cum de ai putut apsenta atat de mult?

| lonleyboy951 a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Nu isi dadeau foarte mult interesul. Cum am mai spus este un liceu de ***

| lonleyboy951 a răspuns (pentru FaithGaga):

Stie ca chiuleam dar nu stie ca am ramas...El nu este in tara.